V Československu se od padesátých do osmdesátých let dvacátého století věnovala velká pozornost hrozbě možného napadení země zbraněmi hromadného ničení. Zdokonalovala se proto organizace a systém řízení civilní obrany na všech úrovních. Zintenzivnila se také osvěta a vzdělávání občanů zaměřené na poznání ničivých účinků těchto zbraní a ochrany před nimi. To vše s cílem minimalizovat případné ztráty na životech lidí i hmotné škody, které by fatálním způsobem zasáhly národní hospodářství.
Do osvěty a vzdělávání obyvatel se zapojovaly školy, pracoviště, armáda a další organizace. Významné místo zaujímal v této oblasti Svaz pro spolupráci s armádou (SVAZARM). Kromě výuky, přednášek a různých tiskovin se jako názorné vzdělávací pomůcky pro širokou veřejnost využívalo filmů, kterých bylo k tomuto účelu vyrobeno velké množství.
Film „Příprava k civilní obraně: Částečná speciální očista po radioaktivním zamoření“ se věnuje odstraňování následků radioaktivního zamoření a je jedním z řady podobně zaměřených metodických filmů vyrobených pro SVAZARM v Krátkém filmu Praha. Film se nevěnuje úplné očistě, seznamuje diváka s očistou částečnou. Chování osob a způsoby očisty přitom vycházejí z intenzity radioaktivního zamoření. Vysvětleny a ukázány jsou tři základní typy očisty – dezaktivace (předměty a prostředí), veterinární očista (zvířata) a hygienická očista (osoby).
Výrobce: Krátký film Praha, 1965
Tvůrci: režie Jiří Mrázek, kamera František Jindra, střih Josef Pejsar, zvuk Vladimír Brostík, vedoucí výroby Věra Vlasáková, odborný poradce Ladislav Rídl
Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, 201. kombinovaná kopie, černobílá, 664 metrů (22 minut)
Kopie filmu byla do sbírky VHÚ získána v roce 2020 darem.