Krátký školní film vyrobený na počátku šedesátých let je typickou ukázkou tehdejších audiovizuálních výukových pomůcek. V této době již byly přenosné projektory 16 mm ve výbavě všech základních škol a využití filmu coby didaktického prostředku k doplnění probíraného učiva bylo běžnou praxí. Školy objednávaly filmové tituly podle potřeby ve specializovaných půjčovnách, tak aby vyhovovaly jejich výukovým plánům.
Film „Stroje na staveništi“ je určen pro žáky druhého stupně ZŠ, čemuž je přizpůsobena forma i obsah. Po krátkém úvodu popisujícím historický vývoj lidských obydlí od pravěku do současnosti navazuje část, která je věnována strojnímu vybavení moderního staveniště, vždy ve srovnání s dobou minulou, kdy ještě technika nebyla k dispozici.
Na praktických příkladech je srovnáván výkon kopáče ručně hloubícího základy domu s výkonem rypadla při téže činnosti, nebo porovnávána ruční příprava malty s efektivitou stavební míchačky s mechanickým plněním. Takto je postupně představen buldozer, sklápěcí automobil, pásový dopravník, jeřáb a další stavební stroje.
Z dnešního hlediska je film zajímavý právě zachycením dobové techniky a pracovních postupů.