První část dvoudílného instrukčního filmu „Teorie spojovacích soustav“ se věnuje vědeckému zkoumání spolehlivosti spojení v polních podmínkách. Měřítkem spolehlivosti je nejenom počet a délka přerušení přenášených informací, ale i snížená hodnověrnost přijímaných zpráv, nedostatečná rychlost přenosu nebo narušení požadovaného stupně utajení.
V úvodu jsou nastíněny požadavky kladené na spojovací soustavu při předpokládaném manévrovém a dynamickém charakteru boje – vysoká pohyblivost spojovacích prostředků, rychlé zřízení spojení a vysoká rychlost přenosu informací. Zdůrazněn je mimořádný význam, který bude mít spolehlivost spojení a komplexní automatizace velení, a to i v podmínkách jaderné války.
Hlavní část filmu se zabývá vyhodnocováním spolehlivosti spojovacích soustav a jejich optimalizací vzhledem k množství spojovacích sil a prostředků. Základem je statistický sběr informací, systematicky zpracovávaných na různých stupních velení dozorčími pro spojení v příslušném grafikonu. Teoreticky se zpracovává například pravděpodobnost bezporuchové činnosti sledovaného spoje nebo činitel pohotovosti provozu a činitel prostoje (vzhledem k časovému průběhu přerušení spojení).
Teoreticky se zpracovávají také další ukazatele důležité pro spolehlivý přenos informací. Počítáno je i s částečným zničením spojovací techniky. Spolehlivost spojení je pak zajišťována kombinací sériových a paralelních spojovacích soustav.