Letadlo vlečené automobilem nebo motorovým člunem udržované ve vzduchu autorotací nosného rotoru, který umožňuje manévrování a zajišťuje normální přistání po úmyslném odpojení či poruše vlečného lana. Tak popisuje vírník krátká filmová reportáž představující divákům kolektiv inženýrů – absolventů Letecké fakulty Vojenské akademie Antonína Zápotockého, kteří se pustili do konstrukce a výroby československých vírníků.
Z původního Rotorklubu, sdružujícího příznivce levného létání se stal Vírníkový odbor českého Aeroklubu a z potřeby profesionální výroby vírníků vznikl podnik AEROTECHNIK Kunovice. Výsledkem jeho činnosti je jednosedadlový vírník a dvousedadlovka A-70. Ve filmu je zachycen její první start. Po zahájení sériové výroby je plánovaná produkce 100 kusů ročně. U řady A-70 je také možné na místo zadního sedadla namontovat motor Walter-Micron s nímž stroj dosahuje rychlosti letu 35 – 100 km/hod.
Vlastnosti motorových vírníků, jakými jsou krátký start a přistání, jednoduchá pilotáž, nenáročná obsluha, malé rozměry a váha a nízké pořizovací a provozní náklady předurčují tyto letouny nejen ke sportovnímu a vojenskému využití, ale dle názoru tvůrců naleznou uplatnění i v mnoha dalších oborech.
Reportáž je uvedena v periodiku „Armádní vědecko-technický magazín“ číslo 3/1970.
Kopie filmu byla do sbírky VHÚ Praha získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.