Významný fotograf, režisér a filmový teoretik Jiří Jeníček byl dlouhá léta úzce spjat s armádní kinematografií. Od konce dvacátých let působil ve filmové skupině Vojenského technického ústavu (od roku 1933 Vojenského technického a leteckého ústavu) a později nově vzniklého Vojenského filmového a fotografického ústavu.
V roce 1938 natočil Jiří Jeníček podle vlastního námětu a scénáře film „Vojáci v horách“. Je to jednoduchý příběh o soudržnosti a vzájemné pomoci vojáků v drsném prostředí zimních hor. Nezbytnost vzájemné pomoci je ztvárněna ve scéně, v níž se vojáci účastní záchrany průzkumné hlídky zasažené lavinou. Předpokladem úspěšně provedené akce je fyzická odolnost, lyžařské dovednosti a odvaha každého vojáka.
Vizuální působivost filmu je dána střihem a především obrazovými kompozicemi zimních scenérií kameramanů Jiřího Lehovce a Vladimíra Novotného. Zvuková složka se omezuje jen na hudbu významného skladatele filmové hudby Jiřího Srnky. Mluvené slovo zastupují krátké mezititulky.
V době ohrožení republiky německým nacismem byl film apelem nejen na jednotu armády, ale také na sepětí československé armády a lidu, jak ukazuje poslední záběr, v němž vedle sebe symbolicky pochodují řady vojáků a řady krojovaných dívek. Mezititulky tu vyjadřují ústřední myšlenku celého filmu: „Jeden za všechny, všichni za jednoho – všichni za lepší budoucnost – všichni za šťastné Československo“.
Film „Vojáci v horách“ byl natáčen na Slovensku a účinkují v něm vojáci horské pěchoty (Horský pěší pluk 2).
Výrobce: Vojenský filmový a fotografický ústav, 1938
Tvůrci: námět, scénář a režie mjr. Jiří Jeníček, kamera Vladimír Novotný a Jiří Lehovec, hudba Jiří Srnka
Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, kombinovaná kopie, černobílá, 350 metrů (12 minut)
Kopie filmu byla do sbírky VHÚ získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.