Po mnoha letech, kdy se osvobození západních Čech americkou armádou příliš nepřipomínalo, se začátkem května roku 1990 v Plzni a na dalších místech západních Čech konaly velkolepé oficiální oslavy osvobození americkou armádou. Za mimořádného zájmu veřejnosti a médií se oslav zúčastnil také tehdejší československý prezident Václav Havel a americká velvyslankyně Shirley Temple-Blacková.
Režisér armádního filmu Karel Forst tuto příležitost využil, aby natočil dokumentární film, který kombinoval historické záběry z roku 1945 s reportáží z oslav v roce 1990.
Kromě kladení věnců u pomníku padlých příslušníků 1. pěší divize americké armády u Chebu jsou ve filmu zaznamenány oslavy osvobození v Domažlicích a v Plzni.
V Domažlicích doprovází americkou velvyslankyni ministr zahraničí Jiří Dienstbier. Shirley Temple-Blacková tu má při odhalení pamětní desky český projev. V Plzni je na oslavách i prezident Václav Havel, který ve svém projevu připomíná, že po dlouhá desítiletí předstíral komunistický režim, že Československo osvobodila pouze Rudá armáda. Ačkoli tisícům padlých vojáků Sovětského svazu náleží trvalá úcta, významnou část Čech osvobodili i Američané a na osvobození se vlastně, byť nepřímo, podílely všechny státy protifašistické koalice.
Reportážní záznam oslav v Plzni a Domažlicích je prokládán historickými záběry a fotografiemi americké armády pořízenými při vylodění v Normandii a při osvobození Chebu, Domažlic a Plzně.