Výcvikový film pojednává o základním a nejrozšířenějším způsobu získávání zpráv pozorováním pozorovatelem a pozorovací hlídkou v útoku a v obraně při plnění úkolů v sestavě nepřítele.
Pozorování se organizuje ve všech druzích bojové činnosti ve dne i v noci s cílem získat co nejpodrobnější informace o nepříteli. Hlavní zásadou je pozorovat a nebýt pozorován.
První část filmu je věnována metodice činnosti samostatného pozorovatele, počínaje správným výběrem pozorovacího stanoviště a jeho maskováním, přes techniku pozorování až po vedení dokumentace a způsob předávání získaných údajů nadřízeným složkám. Pozorovatel musí umět správně rozpoznat demaskující příznaky činnosti nepřítele jak v letních, tak i v zimních podmínkách.
Svá specifika má noční pozorování, které je navíc doplněno nasloucháním. Při této činnosti jsou využívány i technické prostředky jako například dalekohledy Di-6 a EDF, dálkoměry DAK-2 nebo EM-61, či radiolokátor PSNR-5 pro pozemní průzkum.
Stejným způsobem je dále rozpracována metodika činnosti průzkumné hlídky, složené ze dvou až tří pozorovatelů a závěr je věnován technice pozorování z bojového vozidla pěchoty. Film byl natočen jako čtvrtá část volně navazujícího cyklu „ Způsoby získávání zpráv“ tvořeného dále tituly „Výpad“ (1.), „Léčka“ (2.) a „Přepad“ (3.). V době svého vzniku byl určen „Výhradně pro služební potřebu“.
Kopie filmu byla do sbírky VHÚ Praha získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.
Výrobce: Československý armádní film, 1986
Tvůrci: scénář a režie Vlastimil Fiala, kamera Jaroslav Kadlec, odborná spolupráce plk. ing. Vladislav Lonský, pplk. ing. Jan Jedlička
Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, III. kombinovaná kopie, černobílá, česká verze, 1004 m, 35 minut