V roce 1932 vyšla pod patronátem Svazu čs. důstojnictva v textové podobě přednáška generála šéfa zdravotnictva MUDr. Ludvíka Fishera o problematice sebevražd. Autor však neorientoval svůj výklad, jak by mohl název napovídat, čistě na prostředí armády, avšak pojal záměrně fenomén sebevraždy z celospolečenského hlediska, neboť na základě svého výzkumu nepovažoval armádu za činitele, který by v Československu výrazně ovlivňoval množství sebevražd. V jeho pojetí jsou sebevraždy v mírovém vojsku pouze vyústěním patologických duševních stavů jedinců, kteří si stejně tak mohli sáhnout na život při jakémkoliv jiném psychickém tlaku, který byl na jejich osobu vyvíjen.
Generál Fisher se ve své přednášce často dovolává vědeckých autorit zabývajících se eugenikou, tedy sociálně-evolučním myšlenkovým směrem, který byl ve dvacátém století povážlivě zdiskreditován hlavně v rukách nacistických rasových ideologů, ale například i praxí nucených sterilizací v USA a v dalších státech. Takovýmto prostředkům se však MUDr. Fisher vyhýbá a snaží se v první řadě najít cestu ke snížení sebevražd v lepší výchově lidských jedinců od útlého věku. Dále pak přiznává nutnost pozitivní účasti státu, který by měl zajistit, aby co nejméně docházelo k situacím narůstající nervozity společnosti způsobené politickými, sociálními a ekonomickými vlivy. Vyslovuje se například i pro co nejrychlejší dekriminalizaci homosexuality (to se stalo v Československu až v roce 1962), aby byl redukován počet sebevražd ostrakizovaných homosexuálů.
K doložení podkladů výzkumu jsou k textu připojeny četné tabulky a grafy se statistikami, které doprovázely v podobě grafických plachet i autorovu přednášku. Titul je jedním z mnoha dokladů multioborového vědeckého přístupu k vojenské problematice, který se v rámci meziválečné československé branné moci pěstoval.
Citace:
FISHER, Ludvík. Sebevražednost a armáda. Praha: [s.n.], 1932. 31 s.