Zbrojovka Manufacture d'armes des Pyrénées françaises (M.A.P.F.), původně existovala pod názvem Uria & Arenas Frères v Béhobie, kde ji v roce 1923 založil José Uria. Od roku 1928 v Hendaye, na pobřeží Biskajského zálivu. Firma vyráběla poměrně pestrou škálu sportovních zbraní, ale proslavily ji především samonabíjecí pistole. Základ většiny jejich konstrukcí vycházel z pistole tzv. eibarského typu, tedy modelu, vyráběného pod mnoha různými názvy ve španělském Eibaru a jeho okolí. Jednalo se o robustní konstrukci s dynamickým závěrem, kladívkovým bicím mechanismem a hlavní spojenou s tělem přerušovanými ozuby na spodní části hlavně. Pistole uvedeného typu nakupovala u španělských výrobců v průběhu první světové války z důvodů výzbrojních nedostatků především francouzská armáda. Pyrenejská zbrojovka své pistole nabízela s mnoha obchodními označeními, čímž se od španělských výrobců také neodlišovala.
V průběhu třicátých let minulého století sice dál vyráběla zavedené modely, nabídku však rozšiřovala o další provedení, jež však mnohdy vzhledově, často i konstrukčně kopírovaly výrobky jiných firem. Výhradně pro francouzskou továrnu na náboje Cartoucherie Francaise v Paříži vyráběla v letech 1931–1939 dva modely pistolí s obchodním názvem Audax. Kapesní provedení v ráži 6,35 mm Browning, označované jako model 10, vycházelo z modelu Unique, avšak lišilo se od něj dlaňovou pojistkou, blokující bicí mechanismus.
Druhý, větší model, zařízený na náboj 7,65 mm Browning, byl označován doplňkovým číslem 19 a měl rovněž dlaňovou pojistku. Svým provedením připomínal spíše belgickou pistoli Browning 1910, jeho hlaveň spojovaly s tělem pistole přerušované ozuby, vratná pružina byla navlečena na hlavni a předním koncem se opírala o bajonetovou matici, spojenou se závěrem. Bicí mechanismus také tvořil přímoběžný úderník.
Odlišnost od belgické předlohy však spočívala v konstrukci manuální pojistky, umístěné na levé straně těla pistole. V zajištěné poloze zakrývalo její rameno písmeno F a pojistka blokovala pohyb závěru. Pod ramenem pojistky se u zadní úpony lučíku nacházelo stiskátko stranového záchytu zásobníku, takové řešení neměla nejen belgická pistole, ale ani jiné modely, vyráběné v pyrenejské zbrojovce. Jak patrno, pistole Audax svým konstrukčním řešením poněkud vybočovala z tamní produkce. Počet vyrobených exemplářů sice není znám, lze však usuzovat podle dochovaných výrobních čísel, že zřejmě nepřekročil hranici čtyř tisíc kusů.
Pistoli Audax model 19 s výrobním číslem 13 749 získalo muzeum v roce 1981 převodem z VÚ 1337 Babice u Říčan.
Ráž: 7,65 mm Browning
Celková délka: 154 mm
Délka hlavně: 85,1 mm
Výška: 98,6 mm
Šířka: 27 mm
Kapacita zásobníku: 7 nábojů
Hmotnost: 582 g