Jednoranovou pušku s blokovým otáčivým závěrem konstruktéra Josepha Ridera vyráběla firma Remington Arms Union Metallic Cartridge Company v Ilion ve státě New York od roku 1866 postupně v řadě modelů a rážích. Dostala se do výzbroje více než 28 států světa, ale s postupným přechodem na opakovačky ve většině armád byly postupně z výzbroje vyřazovány, případně přidělovány druhosledovým a strážním útvarům.
Během prusko-francouzské války v letech 1870–1871 nakoupila francouzská armáda celkem 210 000 pušek Remington No. 1 Rolling Block, avšak po zavedení opakovaček Lebel Mle. 1886, jež umožňovaly podstatné zrychlení střelby, pozbývaly jednoranové pušky na významu. Po vypuknutí první světové války prudce vzrostla potřeba doplnění výzbroje u řady útvarů a výrobní kapacity francouzských zbrojovek nemohly v krátké době naplnit potřeby armády. Proto v listopadu 1914 objednala francouzská vláda u americké firmy Remington Arms Union Metallic Cartridge Company v Ilion celkem 100 000 jednoranových pušek Remington Model 99 v ráži 8 mm Lebel. Do výzbroje je francouzská armáda zavedla pod označením Fusil modèle 1915, avšak také bývá označována jako model 1914, podle roku uzavření kontraktu. Jednoranová puška s blokovým otočným závěrem objednávaná v průběhu války představovala z konstrukčního hlediska anachronismus, nicméně francouzská vláda je nakoupila především proto, že firma Remington byla schopna dodávku rychle splnit. Pušky Mle. 1915 byly přidělovány především spojovacím útvarům a obsluhám dělostřeleckých zbraní. Nebyly jimi vyzbrojovány prvosledové bojové útvary.
Pušky Remington Mle. 1915 mají pro odlišení vyznačenou shora na hlavni ráži v podobě popisu CAL. 8 MM, takže je lze poměrně snadno identifikovat.
Exemplář získalo muzeum v meziválečném období ze sbírek Památníku odboje.
Ráž: 8 mm Lebel M 1886 (8 x 50 R)
Celková délka: 1149 mm
Délka hlavně: 765 mm
Hmotnost: 3910 g