Mezi skupinou československých velitelů na polním cvičení čs. armády ve 30. letech minulého století na první pohled upoutá pozornost muž ve francouzském stejnokroji. Je jím tehdejší velitel Francouzské vojenské mise v Republice československé genreál Louis-Eugène Faucher (1874-1964).
Jeho práce v Československu v letech 1926–38 navazovala na dva předchůdce - generálové M. Pellé v letech 1919–21 a E. Mittelhauser v letech 1921 až 1926. Zmíněná mise měla především v počátcích budování československé armády po roce 1918 zcela zásadní vliv na její formování a chod.
Jednalo se o skupinu francouzských důstojníků, jejichž úkolem bylo především pomoci s budouváním velitelského sboru naší armády, přípravou nových důstojníků, zformování tehdejšího generálního štábu armády, položení základů vojenského školství a řešení koncepcí obrany mladé republiky. Viditelným projevem dané situace byl i fakt, že v počátcích mise (léta 1919-1926) stál její šéf dokonce v čele generálního štábu (Hlavního štábu) čs. armády.
Francie byla pro tento úkol vybrána především s ohledem na nadstandardní politické vztahy, utvrzené podporou československého zahraničního odboje v letech 1. světové války. Francie zároveň očekávala, že tento zásadní vliv přinese ovoce i v podobě zakázek od budované armády pro francouzské zbrojovky. Nicméně se záhy až na výjimky ukázalo, že vyspělý zbrojní průmysl nové republiky, jehož základy byly položeny již za rakousko-uherské monarchie, tento úkol zvládne zcela samostatně.