Francouzský lehký kulomet FM 15 z čs. výzbroje

Francouzský lehký kulomet FM 15 z čs. výzbroje

V nepříliš početné kategorii lehkých kulometů, jež se uplatnily na bojištích první světové války, svojí výrobní jednoduchostí jednoznačně vybočoval francouzský model, zavedený do výzbroje pod označením Fusil Mitrailleur Mle. 1915, zkráceně označovaný FM 15. Jeho konstrukce vycházela z pokusného kulometu konstruktérů Jacquese L. H. Chauchata a Charlese Suttera z roku 1911 a fungoval na principu uzamčeného závěru s dlouhým zpětným pohybem hlavně. Uzamčení závěru zajišťoval otočný závorník se dvěma symetricky umístěnými uzamykacími ozuby, jež zapadaly do odpovídajících vybrání v pouzdře závěru. K zásobování sloužil segmentový zásobník s kapacitou 20 nábojů ráže 8 mm Lebel (8 x 50 R). Pro zvýšení účinku vzduchového chlazení byla hlaveň opatřena žebrovaným chladícím pláštěm z hliníkové slitiny. Ke stabilizaci zbraně sloužila poměrně subtilní trubková dvojnožka, jejíž nohy bylo možné sklopit směrem vzad.

První objednávku z roku 1915, znějící na výrobu 50 000 kulometů, získala pařížská firma Gladiator, jejíž výrobní program do té doby tvořily jízdní kola a automobily. Bojový křest prodělaly kulomety během ofenzívy na Sommě a v červenci 1916 navýšil generální štáb francouzské armády počet objednaných zbraní na 110 000 kusů. Objednávku na výrobu získaly rovněž Železárny a ocelárny námořnictva v Homecourtu v St. Chamond, jež do konce války vyrobily pouze 20 000 kulometů, zatímco firma Gladiator stihla do uzavření příměří v listopadu 1918 vyrobit více než 227 000 těchto jednoduchých, avšak provozně problematických zbraní.

Kulomety z produkce Gladiatoru nesly značení v podobě písmen C.S.R.G., z nichž první dvě tvořily iniciály obou konstruktérů, třetí bylo počátečním písmenem příjmení Paula Ryberiolla, manažera firmy a poslední vyjadřovalo výrobce.

Provozní zkušenosti z bojových operací utvrdily výzbrojní odbor francouzského ministerstva války v neperspektivnosti kulometů FM 1915, proto s nimi do budoucna také nepočítal. Pro řadu států se však staly jedním z východisek z nouze, čs. armádu nevyjímaje. Československé legie dovezly do republiky v roce 1919 celkem 363 kulometů, dalších 200 zakoupilo MNO v rámci francouzského úvěru a 42 kusů přivezly ruské legie. Poměrně nízký celkový počet zbraní s různým stupněm opotřebení nedával mnoho možností jejich širšího organizačního začlenění, takže již v lednu 1921 rozhodl hlavní štáb čs. vojsk o přidělení jezdeckým útvarům, jež do té doby používaly vesměs lehké kulomety Lewis. S těmi však MNO počítalo do výzbroje letectva.

Již počátkem února 1921 zaslal zbrojní odbor skladišti pro cizozemské zbraně v Purkraticích příkaz k rozdělení kulometů I. jezdecké brigádě v Pardubicích, jež dostala pro své jezdecké pluky č. 1, 4, 8, 9 a 10 po 32 lehkých kulometech FM 15, 32 brašnách s náhradními součástkami, 32 obaly pro kulomety a 1152 zásobníky včetně 96 000 ostrých nábojů vz. 86. Stejný počet zbraní, střeliva a příslušenství byl přidělen II. jezdecké brigádě v Brně pro její jezdecké pluky 2, 6 a 7. III. jezdecká divize v Nových Zámcích obdržela 64 kulometů FM 15, stejný počet obalů a brašen s náhradními součástkami, 2304 zásobníků a 192 000 nábojů vz. 86. Zbrojní odbor zároveň velitelství brigád upozorňoval, že „zásobníky jsou zhotoveny ze slabého plechu a snadno se poškodí (prolomí) a tím vznikají při střelbě poruchy (péro zásobníku nemůže vytlačiti náboj), nařizuje se, by při ostré střelbě bylo používáno u 1 lehkého kulometu jen 6 zásobníků a ostatní se uloží v augmentačním skladišti pluku“.

Zkušenosti jezdeckých útvarů potvrdily, že jednou ze závažných slabin francouzských kulometů jsou skutečně zásobníky. K jejich deformaci stačilo pouhé dotažení zásobníkových brašen na sedlovém postroji upínacím řemenem, jak ve výčtu zkušeností s FM 15 uváděl rtm. Stejskal z jezdeckého pluku č. 10 v Berehově v svém dopise ze 27. května 1922.

Oddělení jezdectva z odboru všeobecného vojenství zaslalo zbrojnímu odboru již na podzim 1921 shrnutí hlášení jednotlivých jezdeckých útvarů, z nichž jednoznačně vyplývalo, že lehký kulomet FM 15 nevyhovuje požadavkům kladeným na automatickou zbraň jezdectva. Útvary sice oceňovaly jeho nízkou hmotnost a skutečnost, že jej lze připravit ke střelbě rychleji než kulomet Schwarzlose, tím však také výhody končily.

Výtky se týkaly především stavu opotřebení zbraní, jejich zhotovení z příliš měkkého materiálu a poměrně citlivých součástek vnitřního mechanismu, jež byly jedním ze zdrojů častých poruch. K nim také přispíval stav střeliva, nakoupeného ve Francii. Náboje i v původním balení pokrývala měděnka, o praskání nábojnic při výstřelu také nebyla nouze. Na nízké přesnosti zbraně se shodovala většina útvarů, její zpětný ráz také střelbu nezpříjemňoval.

Náčelník štábu zemského velitelství pro Slovensko, plukovník Pascal Castella podal o FM 15 následující posudek: „Tato zbraň jest skutečně velmi jemnou a pravidelnou její výkonnost může dosáhnouti pouze obsluha prvotřídní, která má důvěru v tuto zbraň. Při zavedení této zbraně do francouzské armády ukázaly se též nedostatky, které později byly odstraněny tím, že tuto zbraň obsluhovali jen specialisté, zvlášť k tomu vycvičení. Nicméně tento model automatické zbraně bude třeba nahradit mnohem pevnějším, ale zároveň dosti lehkým, by mohla býti zbraň nošena jedním mužem.“

Žádostem útvarů o nahrazení francouzských lehkých kulometů jinými zbraněmi nemohl zbrojní odbor vyhovět, jelikož jinou zbraň této kategorie v dostatečném počtu neměl k dispozici.

Z 603 či 604 kulometů FM 15 evidovaných dělostřeleckým a zbrojním odborem měly útvary k dispozici jen část. Zemské vojenské velitelství (ZVV) Praha evidovalo v roce 1926 celkem 149 kusů, podřízené útvary podléhající Zemskému vojenskému velitelství Brno měly v evidenci celkem 105 kulometů, ZVV Bratislava disponovalo 38 kulomety a ZVV Košice 68 kusy. Celkově tak měly útvary k dispozici 360 kulometů, zbývajících 243 leželo ve zbrojnici pro cizozemské zbraně v Purkraticích.

Teprve v roce 1928 došlo ke stažení kulometů FM 15 od jezdeckých útvarů a jejich nahrazení moderním domácím výrobkem – kulometem ZB 26. Otázku odprodeje vyřazených zbraní a jejich ocenění řešil hlavní štáb MNO na poradě 19. dubna 1929, přičemž musel zkonstatovat, že „kulometů F. M. 1915 je k dispozici 604 kusů, z nichž 356 je v upotřebitelném stavu, 209 poškozených, ale opravy schopných, a 39 zcela nepotřebných. Všechny kulomety, pokud byly zakoupeny, byly již upotřebeny, ostatní přivezeny zahraničním vojskem, rovněž v opotřebovaném stavu“. V závěru porada schválila rozhodnutí přenechat prodej celého množství Finanční správě ruských legií (FSRL), pověřené od roku 1927 odprodejem přebytečného zbrojního materiálu. Pro francouzské kulomety, nejen FM 15, ale také Hotchkiss vz. 14, jejichž odprodej rovněž ležel na stole, mělo MNO tehdy k dispozici ještě přibližně 30 mil. nábojů 8 mm Lebel válečné výroby, jež ale byly ze 40 % nepoužitelné, jelikož u nich praskaly nábojnice v krčku při výstřelu. Kdy a komu se podařilo celý blok kulometů FM 15 Finanční správě ruských legií odprodat, zůstává dosud nejasné.

Exemplář z evidence jezdeckého pluku 10 v Berehově získalo muzeum ze starých sbírkových fondů.

 

Ráž: 8 mm Lebel (8 x 50 R)

Celková délka: 1155 mm

Délka hlavně: 450 mm

Délka záměrné: 575 mm

Kapacita zásobníku: 20 nábojů

Hmotnost zbraně bez zásobníku: 9040 g

Aktuálně



Z restaurátorských dílen: Restaurování střelecké věže letounu Š-50

Z restaurátorských dílen: Restaurování střelecké věže letounu Š-50

21. 02. 2025
Přečtěte si, jak kolegové z Leteckého muzea Kbely pečlivě pracovali na restaurování…
Úskalí národnostních vztahů v meziválečném Československu. Kauza takzvaného Machníkova výnosu z roku 1936

Úskalí národnostních vztahů v meziválečném Československu. Kauza takzvaného Machníkova výnosu z roku 1936

17. 02. 2025
Snaha československé vlády o účinnou ochranu utajovaných skutečností se setkala s nežádoucím ohlasem…
Prohlédněte si práci našich restaurátorů. Rubrika Z restaurátorských dílen opět ožívá

Prohlédněte si práci našich restaurátorů. Rubrika Z restaurátorských dílen opět ožívá

14. 02. 2025
Posláním Vojenského historického ústavu Praha je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a…
Nejtragičtější americký nálet na Prahu se uskutečnil před 80 lety - 14. února 1945

Nejtragičtější americký nálet na Prahu se uskutečnil před 80 lety - 14. února 1945

13. 02. 2025
Za 2. světové války se česká metropole stala terčem leteckého bombardování několikrát,…
Pořad ČT Fokus Václava Moravce se vysílal z Armádního muzea Žižkov, mluvilo se o válce i globální tísni

Pořad ČT Fokus Václava Moravce se vysílal z Armádního muzea Žižkov, mluvilo se o válce i globální tísni

12. 02. 2025
Prostorné atrium Armádního muzea Žižkov, jehož rekonstrukce získala hned několik významných architektonických…