Téměř rok trvala série bojových operací od února 1915 do ledna 1916 v oblasti úžiny Dardanely. V kontinuálních bojích, známých jako bitva o Gallipoli, se dohodové síly britské a francouzské armády pokoušely o dobytí strategické spojnice Středozemního a Marmarského moře. Původně čistě námořní operace si záhy vynutila také nasazení pozemních sil. V konečném důsledku skončila celá akce porážkou sil Dohody, neboť Turci kladli tuhý odpor pozemním silám a celkově byli velmi dobře připraveni, zejména pak proti spojeneckým námořním silám. Těm se stal osudný zejména útok 18. března, kdy se při pokusu o ostřelování tureckých pobřežních pevností potopilo několik britských a francouzských lodí, což byl výsledek soustředěné palby tureckých pobřežních dělových baterií a značného množství námořních min, jež Turci rozmístili v úžině. Pozemní operace britských a francouzských jednotek skončily rovněž neúspěchem.
Prezentovaný sbírkový předmět představuje skupinu pěti francouzských pěšáků, zasažených explozí granátu. Pěšáci jsou vyvedeni již v modrošedých uniformách vzor 1914/1915, ovšem bez svrchních kabátů, s přilbami Adrian vzor 1915 a s puškami, jež mají patrně představovat zbraň Lebel vzor 1886. Blůzy, kalhoty a přilby pěšáků jsou kolorovány šedomodrou barvou, opasky, boty a pochvy na bajonety jsou vyvedeny černě. Černá barva byla použita i na ovinky, ačkoliv tyto by měly být v barvě uniformy. Odstín tmavě hnědé byl použit na pušky, zatímco světle hnědá byla užita na brašny a podstavec. Provedení figurek oživuje pleťový odstín rukou a obličejů a dynamičnost scény zajišťuje černožluté ztvárnění plamenů spolu s černými střepinami a šedým kouřem.
Soubor figurek byl do sbírky Vojenského historického ústavu získáván průběžnými nákupy v období 60. let minulého století.