GRIMMELSHAUSEN, Hans Jakob Christoffel von. Der abenteuerliche Simplicius Simplicissimus

GRIMMELSHAUSEN, Hans Jakob Christoffel von. Der abenteuerliche Simplicius Simplicissimus

Hans Jakob Christoffel von Grimmelshausen (1622–1676) byl bezpochyby jedním z nejvýznamnějších německých barokních spisovatelů. Jeho literární dílo se lišilo od spisů většiny jeho současníků tím, že v něm popisoval životy prostých lidí – nízkých společenských vrstev a mnohdy též jedinců na okraji společnosti. Za zmínku také stojí, že jeho dílo obsahovalo prvky autobiografie a bylo tedy do určité míry inspirováno autorovými osobními zkušenostmi s událostmi prvního celoevropského konfliktu – třicetileté války (1618–1648).

Grimmelshausen se narodil do luteránské řemeslnické rodiny, která měla šlechtické kořeny. Jeho otec zemřel, když bylo Hansovi čtyři nebo pět let, a od té doby žil chlapec se svým dědečkem. Roku 1634, když mu bylo dvanáct let, se poprvé ve větší míře setkal s válkou. Jejich bydliště bylo přepadeno hesenskými vojáky, kteří chlapce odvlekli s sebou. Jeho další život byl poté s armádou silně spjat. Hans nejprve u vojska vykonával nejrůznější pomocné práce – stejně jako ostatní děti. Nejčastěji posluhoval u koní. Asi od svých sedmnácti let sloužil jako mušketýr, o několik let později se stal plukovním písařem. Podobně jako ostatní vojáci v armádách třicetileté války ani Grimmelshausen neváhal v průběhu své kariéry střídat strany a byl tedy střídavě součástí císařského i švédského vojska.

Po skončení války roku 1648 přestoupil z protestantské na katolickou víru a oženil se. V následujících letech vystřídal několik povolání, až se usadil v badenském městě Reuchen, kde se stal starostou a kde roku 1676 také zemřel.

Hans Jakob Christoffel von Grimmelshausen napsal v průběhu svého života několik knih, ovšem vydával je pod různými pseudonymy. Jeho autorství bylo odhaleno až v 19. století německými badateli. Nejznámějším a také nejvýznamnějším Grimmelshausenovým dílem je Dobrodružný Simplicius Simplicissimus vydaný poprvé roku 1668 pod názvem Der Abentheuerliche Simplicissimus Teutsch. Kniha bývá v určitých ohledech srovnávána s Komenského Labyrintem světa a rájem srdce, v němž je hlavním hrdinou též poutník poznávající svět, který se snaží dojít ke spáse. Grimmelshausenův hrdina Simplicius je prostým chlapcem neznalým světa. Stejně jako autor je i on v dětství odtažen vojáky z domova poté, co je jejich usedlost přepadena. Chlapec se stává součástí armády, v jejíchž řadách se seznamuje se světem, setkává se s nejrůznějšími hrůzami války a zažívá řadu dobrodružství. Kniha je humorná, místy až cynická, ovšem vyznívá též moralisticky. Hrdina na jejím konci zmoudří a stane se poustevníkem.

Dílo bylo vydáno od 17. století dodnes mnohokrát, a to v řadě jazykových mutací. V češtině bylo v průběhu 20. století vydáno minimálně šestkrát. V Knihovně Vojenského historického ústavu Praha lze nalézt české vydání z roku 1953. Kniha souborně nazvaná Vojna obsahuje nejen text Dobrodružného Simplicia Simplicissima, ale také dva další Grimmelshausenovy romány na podobné téma: Soldát Skočdopole (někdy zvaný Divous Skočdopole) a Vojanda Libuška (která bývá jindy vydávána pod názvem Poběhlice Kuráž).

Z roku 1942 v Knihovně nalezneme vydání německé. Jeho editorem byl německý spisovatel a vydavatel Arno Reißenweber (nar. 1904), který se jinak specializoval především na německé lidové písně a nacionalisticky zaměřenou literaturu. Publikace slavného německého barokního autora pojednávající o německém hrdinovi – vojákovi – tak snad mohla být v letech druhé světové války vydána pro podpoření německého národního uvědomění. Představovaná edice knihy je tedy badatelsky zajímavá nejen z hlediska svého obsahu, ale též v kontextu doby a místa svého vydání.

Citace:

GRIMMELSHAUSEN, Hans Jakob Christoffel von. Der abenteuerliche Simplicius Simplicissimus. Potsdam: Ludwig Voggenreiter, 1942. 206 stran, 14 ilustrací

Aktuálně



V úterý 20. května začíná v  Armádním muzeu Žižkov mezinárodní vědecká konference "Nové pohledy na rok 1945"

V úterý 20. května začíná v Armádním muzeu Žižkov mezinárodní vědecká konference "Nové pohledy na rok 1945"

13. 05. 2025
Ve dnech 20.–21. května 2025 se v atriu Armádního muzea Žižkov v…
Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

12. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…