GROSGEBAUER, Martin. Vom Feldmessen

GROSGEBAUER, Martin. Vom Feldmessen

Počátky matematiky můžeme spatřovat již v pravěku, kdy tehdejší člověk potřeboval spočítat několik předmětů, případně je směnit za konkrétní počet jiných předmětů. Nejen aritmetika, ale i geometrie začaly rozvíjet svůj vědecký potenciál v řadě významných starověkých říší, mezi které patřily Mezopotámie, Egypt, Indie (jejímž přínosem bylo mj. objevení čísla nula) nebo Řecko. Stejně jako většina ostatních věd i matematika v Evropě v období středověku upadala a k jejímu opětovnému rozvoji došlo až v průběhu renesance po rozšíření povědomí o spisech antických učenců, ale především po seznámení se evropských humanistů s díly arabských matematiků.

V průběhu 16. století byly jedním z hlavních předmětů zkoumání matematiky neměnné geometrické útvary. Rozvoj matematických věd v 17. století přinesl například objev logaritmů Johnem Napierem, zatímco René Descartes se stal zakladatelem analytické geometrie, když roku 1637 publikoval spis La Géometrie, v němž uvedl základní metody této části geometrie. Rozvoj knihtisku na počátku raného novověku značně napomohl šíření nových vědeckých (a tedy i matematických) objevů mezi učenci. Vedle zásadních geometrických děl, díky kterým mohou dnešní badatelé dokumentovat vývoj renesančních věd a vzdělanosti, vznikla v příslušné době též řada drobnějších spisů souvisejících s geometrií. Tyto publikace byly určeny různým typům specialistů – balistické knihy dělostřelcům, spisy o civilním i vojenském stavitelství inženýrům, příručky o vyměřování terénu geodetům.

V Knihovně VHÚ Praha nalezneme všechny typy těchto knih, z nichž některé jsme v naší rubrice již představili. Mezi ně patří např. Novum instrumentum geometricum Leonharda Zublera (viz http://www.vhu.cz/exhibit/zubler-leonhard-novum-instrumentum-geometricum/ ) o nových geodetických pomůckách, nebo fortifikační příručka Jeana Errarda (viz http://www.vhu.cz/exhibit/errard-jean-fortificatio/ ). Ne všechny exempláře ve fondu Knihovny VHÚ jsou ovšem zaměřeny čistě na vojenství. K publikaci Modus Artis fortificatoriae Belgicus od Martina Eylenda, která pojednává o nizozemském pevnostním stavitelství, byl v minulosti přivázán spis Martina Grosgebauera Vom Feldmessen. Na tuto knihu se nyní zaměříme.

O autoru publikace Martinu Grosgebauerovi se nám do dnešních dnů nedochovaly prakticky žádné informace. Můžeme konstatovat pouze to, co o sobě sám uvedl na stránkách své příručky, a tedy že působil jako lesmistr v durynském Hennebergu kolem roku 1596. Jeho spis Vom Feldmessen je publikací kvartového formátu o rozsahu 36 listů. Většinu jejího obsahu představují ukázky geometrických obrazců (doplněné hojnými ilustracemi) s vyložením postupu jejich sestrojení či počítání jejich vlastností. Výuka geometrie v tomto případě nemá sloužit primárně ke vzdělávání pevnostních stavitelů či dělostřelců, jako je tomu v případě většiny podobných spisů ve fondu knihovny, ale jedná se o příručku pro tzv. Feldgeschworene, tedy osoby, které v dnešním Bavorsku, Porýní-Falci a částečně též v Durynsku pomáhaly označovat hranice pozemků stavěním hraničních kamenů a výměnou poškozených či zničených hraničních znamení.

Představovaná publikace Von Feldmessen na první pohled vypadá jako řada geometrických příruček určených profesím souvisejícím s vojenskou vědou, a možná právě proto byla v minulosti spojena do jednoho svazku s příručkou pevnostního stavitelství. Jedná se ovšem o poměrně originální publikaci z fondu Knihovny VHÚ Praha, která byla zaměřena na čtenáře z řad osob pečujících o tehdejší hranice.

Knihu si můžete on-line přečíst zde.

Citace:

GROSGEBAUER, Martin. Vom Feldmessen. Schmalkalden : Bey Michel Schmück, 1596. [36] l., il.

Aktuálně



V úterý 20. května začíná v  Armádním muzeu Žižkov mezinárodní vědecká konference "Nové pohledy na rok 1945"

V úterý 20. května začíná v Armádním muzeu Žižkov mezinárodní vědecká konference "Nové pohledy na rok 1945"

13. 05. 2025
Ve dnech 20.–21. května 2025 se v atriu Armádního muzea Žižkov v…
Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

12. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…