Dne 1. července 1920 se v kanadském táboře Valcartier u příležitosti svátku “Dominion Day“ konala slavnostní přehlídka československého a kanadského vojska. V tento den předal plukovník Boris Vuchterle jménem vlády Československé republiky prapor příslušníkům 1. jízdního pluku „Jana Jiskry z Brandýsa“. Samotný prapor byl pravděpodobně vyšit dámami v Jekatěrinburku již v roce 1919. Po návratu čs. legionářů do vlasti se stal symbolem terezínského jezdeckého (později dragounského) pluku 1, přičemž originál byl uložen do Památníku odboje a pluk užíval jeho věrnou repliku
Líc: Uprostřed listu jsou stříbrnou látkou aplikována propletená písmena "JJB (Jan Jiskra z Brandýsa)".
Rub: v bílém pruhu je černou látkou se stříbrně vyšitými konturami aplikován dvouřádkový nápis "1. ČESKOSLOVENSKÝ", v červeném pruhu je černou látkou se stříbrnými konturami aplikovaný jednořádkový nápis: "JÍZDNÍ PLUK.". Mezi nápisy v horním a dolním pruhu je stříbrně vyšit ornament ve tvaru zrcadlově proti sobě umístěné spirály.
Z vexilologického hlediska se prapor 1. jízdního pluku označuje jako guidon, jelikož je vlající část rozdělena na dva cípy. Bíločervený hedvábný guidon je po okrajích opatřen stříbrným třepením. Klenot je tvořen čtyřmi kruhy, které symbolizují Čechy, Moravu, Slezsko a Slovensko, stejně jako na československém válečném kříži 1918.
Předmět je součástí původní sbírky Památníku odboje.