Jiří Sozanský, Z cyklu „Odcházení“, 2012.

Jiří Sozanský, Z cyklu „Odcházení“, 2012.

Jde o „zvláštní směsici utrpení, laskavosti a smíření“. Takto popsal cyklus sedmi kreseb jejich autor Jiří Sozanský (nar. 1946), který patří ke špičce současné české výtvarné scény. Jeho poslední setkání s Václavem Havlem na podzim roku 2011 se stalo inspirací pro netradiční ztvárnění této osobnosti. Ve výrazu Havlova obličeje viděl charakteristické vlastnosti politika, filozofa a humanisty. Umělcova invence však již také zaznamenala v Havlových očích dotek postupujícího těžkého onemocnění, jemuž podlehl v prosinci 2011. Jedna ze sedmi podob Havlova obličeje je spojena s citacemi jeho myšlenek o síle slova a propastném rozdílu mezi intencí života a post-totalitního režimu v Československu. Cyklus Odcházení byl vystaven mimo jiné na konci roku 2012 ve foyer Armádního muzea na Žižkově. V loňském roce byly kresby představeny u příležitosti stého výročí české státnosti v Jízdárně Pražského Hradu.

Jiří Sozanský je proslulý svým nekonformním přístupem k realitě a vyhraněnými názory na společenské dění. Vytvořil množství rozsáhlých multimediálních projektů a instalací (např. Pevnost Terezín, Kontejnery, Mezní situace). Svým dílem reagoval v devadesátých letech minulého století jako jeden z mála českých výtvarníků na válečný konflikt v Bosně. Organizoval zde kulturně-humanitární mise a na vlastní kůži zažil válku. Jeho díla jsou zastoupena v nejvýznamnějších českých i zahraničních galeriích (Paříž, Helsinky, Sarajevo).

Papír, tuš, 110 x 130,5 cm.

Cyklus Odcházení byl získán do sbírky Vojenského historického ústavu v Praze v roce 2016 formou nákupu od autora.

Aktuálně



V Armádním muzeu Žižkov můžete vidět novou panelovou výstavu. Představuje administrativu povinné vojenské služby v českých zemích

V Armádním muzeu Žižkov můžete vidět novou panelovou výstavu. Představuje administrativu povinné vojenské služby v českých zemích

18. 02. 2026
Výstava Ztracené mládí v armádní evidenci ukazuje osudy mladých mužů, jejichž životy…
Bitva u Chlumce – triumf knížete Soběslava před 900 lety – 18. 2. 1126

Bitva u Chlumce – triumf knížete Soběslava před 900 lety – 18. 2. 1126

17. 02. 2026
Zítra si připomeneme 900 let od porušení středověkého zvyku neválčit pokud možno…
Úpravy plánu zbrojní výroby v letech 1958 až 1960

Úpravy plánu zbrojní výroby v letech 1958 až 1960

14. 02. 2026
Zbrojní výroba v druhé polovině 50. let prošla řadou zásadních zvratů. Jednu ze…
Veteráni UNPROFOR/ UNCRO opět vzpomínali na svou misi

Veteráni UNPROFOR/ UNCRO opět vzpomínali na svou misi

12. 02. 2026
V kinosále Armádního muzea Žižkov se ve středu 11. února konalo další…
Připomínka data narození: JOSEF BUBLÍK / 12. února 1920 - 18. června 1942

Připomínka data narození: JOSEF BUBLÍK / 12. února 1920 - 18. června 1942

12. 02. 2026
Dnes si připomínáme datum narození příslušníka československého pěšího pluku 2 ve Francii…