JOHNSTON, S. H. F. British soldiers.

JOHNSTON, S. H. F. British soldiers.

Armáda hrála v britských dějinách vždy zvláštní roli. Ostrovní říše při své ochraně mohla odjakživa spoléhat na Anglický kanál a minimálně od sedmnáctého století i na silné námořnictvo. Z těchto důvodů si nikdy nebyla nucena dlouhodobě vydržovat početné vojsko a nestala se zemí podobně militantní jako například císařské Německo. Jak kdysi trefně napsal George Orwell: „Existuje mnoho vojenských diktatur, ale ani jedna diktatura námořní.“ V dřívějších dobách nebyla profese vojáka rozhodně považována za nijak váženou. Britští červenokabátníci se většinou rekrutovali z nejnižších vrstev a různých pochybných existencí. Důstojnická místa byla vyhrazena pro synky z vyšších vrstev, kteří si je mohli dovolit zaplatit. Prostí vojáci žili své životy izolovaně v přeplněných kasárnách a s civilisty se setkávali nanejvýš při potlačování různých nepokojů. V očích veřejnosti se stávali hrdiny většinou jen na omezenou dobu vítězných tažení například v době vévody Marlborougha nebo během napoleonských válek. Definitivní změnu tohoto pohledu přineslo až dvacáté století a s ním obě světové války, během nichž se služba v armádě stala záležitostí opravdu masovou.

S bohatou historií britské armády nás seznamuje kniha majora Johnstona, která vyšla v roce 1944 v rámci edice Britain in pictures. V zásadě se jedná o klasickou kompilační práci. Autor čtenáře provází britskými vojenskými dějinami od zlomového roku 1645, kdy vznikla Cromwellova New Model Army, do tehdy ještě probíhající druhé světové války. Vtěsnat tři sta let historie na méně než padesát stran textu není snadné. Proto publikace není a ani nemůže být obsáhlým výčtem kampaní a letopočtů, ale spíše letmým nástinem důležitých událostí, které ovlivňovaly vývoj armády a na nichž se dodnes staví její tradice.

Čtenáři s hlubší znalostí tématu by kniha příliš nových poznatků asi nepřinesla. Ostatním však může tato stručná exkurze do historie britské armády poskytnout základní orientaci a přehled o armádě, která pomáhala přetvářet evropské a světové dějiny. Přestože kniha vznikala v době, kdy britští vojáci bojovali v Itálii, a přípravy invaze do Normandie byly v plném proudu, v celkovém rázu publikace to není nijak poznat. Nelze tedy říci, že by její účel byl primárně propagandistický.

Kniha má formát C5 a pevnou vazbu s přebalem. Doprovází ji osm barevných celostránkových a 25 menších černobílých ilustrací. Na nich jsou portréty významných osobností (George Monck vévoda z Albemarle, sir John Moore, Arthur Wellesley vévoda z Wellingtonu apod.), stejně jako vyobrazení vojáků a slavných bitev. Na konci publikace nechybí ani stručná bibliografie.

Citace:

JOHNSTON, S. H. F. British soldiers. London: Collins, 1944. 46 s.

 

Aktuálně



Chystáte se na 22. Tankový den? Pozor, čeká vás omezení dopravy v okolí Kamenného Přívozu

Chystáte se na 22. Tankový den? Pozor, čeká vás omezení dopravy v okolí Kamenného Přívozu

17. 08. 2026
V sobotu 29. srpna 2026 se ve Vojenském technickém muzeu Lešany uskuteční…
80 let VOP CZ

80 let VOP CZ

14. 08. 2026
V letošním roce si připomínáme 80 let od vzniku Vojenského opravárenského podniku v Šenově…
Prozkoumejte osudy hrdinů. Přečtěte si příběhy těch, kteří bojovali za vlast

Prozkoumejte osudy hrdinů. Přečtěte si příběhy těch, kteří bojovali za vlast

11. 08. 2026
Publicistický materiál, který začal vznikat jako Kalendárium hrdinů pro Lidové noviny a…
Od začátku školního roku jsme pro vás připravili nové přednášky o vojenské historii i oblíbené procházky. Rezervujte si svoje místo

Od začátku školního roku jsme pro vás připravili nové přednášky o vojenské historii i oblíbené procházky. Rezervujte si svoje místo

10. 08. 2026
Nový školní rok je také ve znamení nových přednášek ve Vojenském historickém…
Když historie ožívá mezi legendami RAF. Osamělý vlk se natáčel v Leteckém muzeu Kbely

Když historie ožívá mezi legendami RAF. Osamělý vlk se natáčel v Leteckém muzeu Kbely

09. 08. 2026
Existují místa, kde je minulost stále téměř hmatatelná. Jedním z nich je…