Snímek pořízený za druhé světové války ve Spojeném království zachycuje jugoslávského krále Petra II. Karadjordjeviće (6. září 1923 – 3. listopad 1970) a Edvarda Beneše na návštěvě u československé jednotky.
Když Petrův otec, král Alexandr, padl 9. října 1934 v Marseille za oběť atentátníkovi, byl Petr ještě nezletilý a regentem se stal Alexandrův bratranec Pavel. Alexandr zanechal svému synovi zemi, s níž značná část jejího obyvatelstva necítila sounáležitost a po jejímž území toužily sousední státy. Snaha o vyrovnání s Chorvaty zřízením tzv. Chorvatské bánoviny roku 1939 nedokázala Chorvaty usmířit. V důsledku válečných událostí regent Pavel připojil 25. března 1941 Jugoslávii k mocnostem Osy, avšak o dva dny později byl svržen; nová vláda prohlásila krále Petra za plnoletého.
V dubnu 1941 byla Jugoslávie napadena, poražena a rozdělena, načež se nevraživost mezi jejími národy projevila těmi nejotřesnějšími způsoby. Krále Petra, který odešel do britského exilu, podporovala v zásadě jen část srbských odbojářů – Titovi komunisté se mohli pyšnit tím, že mají širší podporu, nezávislou na etnické příslušnosti. V následujících letech se komunisté stali hlavní silou domácího jugoslávského odboje, a byli tak schopni získat podporu i ze strany západních mocností. Na podzim 1945 byla Jugoslávie prohlášena republikou a Petru II. byl zakázán návrat do země.