KHOP, Václav. Husitský sborník.

KHOP, Václav. Husitský sborník.

Husitský sborník vydaný péčí Clevelandského slavnostního výboru pro uctění 500leté paměti mučednické smrti mistra Jana Husa je odrazem doby a místa svého vzniku. Jeho prostřednictvím mohli přispěvatelé demonstrovat svoji příslušnost k národu a připomenout jedno z významných období české historie. V tomto duchu jsou také koncipovány jednotlivé příspěvky. Patří mezi ně básně, vážící se k husitské tematice, ale i krátké statě pojednávající o životě mistra Jana Husa, o jeho vztahu k národnosti a mravním postojům. Obzvláště zajímavý je příspěvek Oslavy Husovy, jindy a dnes, kde pamětník Václav Šnajdr popisuje své vzpomínky na husovskou tradici v dobách jeho dětství a rozšíření a dostupnost historiografické literatury vážící se k tomuto tématu od poloviny 19. století do roku 1915. Vzpomíná v něm také na první větší oslavy narození Jana Husa v Husinci v roce 1869, dále popisuje tradice, které se v rodném kraji Jana Husa udržely ve spojitosti s jeho působením a které buď sám zažil, či slyšel. Věnuje se i husovské tradici v Americe a popisuje její symboliku a slavnosti pojící se zde k ní.

Sborník obsahuje také čtyři medailonky osobností období husitských válek, Jeronýma Pražského, Jana Žižky z Trocnova, císaře Zikmunda Lucemburského, který je zde vykreslen jako „ryšavá saň“ zcela poplatně dobovým tendencím, a Prokopa Holého, známého také jako Prokop Veliký. Tento radikální husitský kněz, kazatel a vojevůdce, který se stal v letech 1430–1433 hejtmanem táborské polní obce, ačkoliv stál v čele vojsk a řídil bojové operace, údajně nikoho nikdy nezabil ani neprolil kapku cizí krve, tak jak náleží duchovní osobě. O jeho mládí toho není příliš známo, víme ale, že patrně vyrůstal v patricijské rodině strýce a v mládí cestoval po Evropě a navštívil i Jeruzalém. Tyto cesty mu pomohly rozšířit si politický přehled, který mohl obratně využít při mnoha diplomatických jednáních, kterých se na straně utrakvistů později účastnil. Byl vysvěcen na kněze a v rámci husitských válek se coby zralý muž účastnil například bitvy u Ústí nad Labem a mnohých dalších střetů. V roce 1428 se připojil k tažení na území Horních Uher, podílel se na organizaci několika rejs, které měly jak zásobovací, tak strategický význam, a v roce 1429 dojednal příměří mezi znesvářeným Starým a Novým Městem pražským. Vedl řadu diplomatických jednání, například s polským králem Vladislavem, podílel se na “chebských rozhovorech“, které vyústily v úmluvy zvané Soudce chebský, které otvíraly možnost k jednání v Basileji, kterého se také účastnil. Byl přítomen obléhání Plzně, ale po roztržce, která následovala po neúspěšné spížní výpravě, je opustil. Následujícího roku 1434 potom stanul v bitvě u Lipan na radikální straně táboritů a sirotků, kde také padl.

Husitský sborník je vázán v papírových deskách, obsahuje 64 stran, 2 černobílé ilustrace a jednu fotografii a byl vydán českými krajany vlastním nákladem v roce 1915 v Ohiu. Sborník především reflektuje názory a nálady současníků a českých krajanů žijících v Americe k této problematice, do kterých se promítají soudobé politické procesy a problémy, které rezonovaly společností. Stává se tak cenným svědectví doby svého vydání.

Citace:

KHOP, Václav. Husitský sborník. Cleveland: Clevelandský slavnostní výbor, 1915. 59 s.

Aktuálně



V úterý 20. května začíná v  Armádním muzeu Žižkov mezinárodní vědecká konference "Nové pohledy na rok 1945"

V úterý 20. května začíná v Armádním muzeu Žižkov mezinárodní vědecká konference "Nové pohledy na rok 1945"

13. 05. 2025
Ve dnech 20.–21. května 2025 se v atriu Armádního muzea Žižkov v…
Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

12. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…