Mezi akutní problémy způsobené odstoupením československého pohraničí na podzim 1938 patřil i vzestup nezaměstnanosti. Na základě vládního nařízení č. 223/1938 Sb. byly k dočasnému hospodářskému zajištění nezaměstnaných osob a využití jejich pracovních schopností zřizovány pracovní jednotky. Hlavní náplň jejich činnosti byly všeobecně prospěšné práce, jako stavba silnic, výpomoc v zemědělství nebo pomoc při živelných pohromách.
Pracovní útvary byly organizovány podle zásad branné moci, nebyly však její součástí. Skládaly se z tzv. vojenského rámce a z příslušných pracovníků. Nejvyšší organizační jednotkou byl prapor, ale mohly vznikat i samostatné pracovní roty. Jednotlivé pracovní útvary byly zpravidla podřízeny velitelství sboru, v jehož oblasti se nacházely. Prapory se označovaly trojmístnými arabskými číslicemi, jejichž první číslo indikovalo příslušnost ke konkrétnímu sboru (např. 101 u I. sboru, 201 u II. sboru). Všechny pracovní útvary byly likvidovány v roce 1939.
Jednoduchá legitimace pracovního praporu 105 (Tábor) má formu přehnutého listu a svou podobou jakoby ilustrovala provizorní charakter pracovních útvarů. Legitimaci vlastnil bývalý ruský legionář a španělský interbrigadista Rudolfu Bretschneider (nar. 18. 6. 1897, Dolní Jiřetín).
Rozměry: 10,5 x 15 cm
Legitimace byla do sbírky VHÚ Praha věnována v roce 2016.