Pracovní mapa, pocházející ze štábu 1. československého polního praporu v SSSR, vznikla patrně na jaře 1943 v obci Veseloje, kam byl prapor umístěn po svém březnovém nasazení na frontě u Sokolova. Mapa zachycuje činnost praporu v době od 19. února do 31. března 1943, tedy pochod ze železniční stanice Valujky až k Sokolovu, zaujetí obrany na řece Mža a následný ústup do Veseloje, kde první tažení československé vojenské jednotky na východní frontě skončilo. Rukopisné poznámky, taktické symboly, volací znaky vlastních a spojeneckých jednotek, trasy, vzdálenosti a data přesunů jsou zaneseny do mapy Charkovské oblasti generálního štábu Rudé armády v měřítku 1 : 200 000.
Nepřítel v prostoru Sokolova je správně identifikován jako XXXXVIII. tankový sbor, respektive jeho 6. a 11. tanková divize, což bylo převzato pravděpodobně od nadřízeného sovětského stupně. V době vzniku mapy však již spojenecká propaganda pracovala s informací, že se Čechoslováci střetli s vojáky SS a tento výklad nebylo z pochopitelných důvodů po dobu války vhodné měnit. Po válce ho převzala a dále rozvinula i poválečná historiografie, kde se udržel jako dogma dalších třicet let.
Mapa pochází z pozůstalosti npor. Miroslava Šmoldase (23. 12. 1917–27. 3. 2003), posluchače Vojenské akademie v Hranicích a příslušníka Oranské skupiny, který v boji u Sokolova vedl spojovací četu. Válku zakončil v roce 1945 jako podplukovník ve funkci náčelníka 3. oddělení (spojovacího) štábu čs. armády. Po válce pokračoval ve vojenské kariéře, kterou zakončil v roce 1976 jako vedoucí čs. delegace v Dozorčí komisi neutrálních států v Koreji (působil zde v letech 1972–1976).
Rozměry: 76,5 x 88 cm.