MAREŠ, František. Mezinárodní jednota pro společnost národů

MAREŠ, František. Mezinárodní jednota pro společnost národů

Společnost národů (Société des Nations, League of Nations) vznikla 10. ledna 1920 na základě Versailleské mírové smlouvy, která byla signována 28. června 1919 v zrcadlovém sále zámku Versailles. Hlavním autorem myšlenky vzniku mezinárodní organizace, jejímž cílem se stala demilitarizace a udržení míru na bázi kolektivní bezpečnosti a diplomacie, byl americký prezident Woodrow Wilson, který za iniciování vzniku Společnosti národů obdržel Nobelovu cenu míru.

Idea Společnosti národů a víra v zajištění mírové budoucnosti jejím prostřednictvím byla po první světové válce obecně velice populární. Přestože světové mocnosti měly značný vliv na politický vývoj, v 30. letech se projevily malé možnosti vynucení mírových procesů diplomatickou cestou nadnárodní organizace. Italská, německá i japonská expanzivní politika nebraly na Společnost národů téměř žádný ohled a vypuknutí druhé světové války pak její praktické fungování ukončilo. Formálně byla neúspěšná Společnost národů rozpuštěna 18. dubna 1946, ale v té době již její funkci garanta světového míru převzala navazující Organizace spojených národů, která byla založena 24. října 1945 v San Francisku.

Autorem představované publikace je prof. Dr. František Mareš (1857−1942), fyziolog, filosof, poslanec, senátor a také rektor Univerzity Karlovy (v letech 1913−1914 a 1920−1921). Jeho národovecký náhled na Společnost národů je jistě dodnes zajímavým svědectvím doby. Prezentovaná drobná publikace formátu cca A6 je převázána do pevných kartonových desek, které ale k původnímu vydání knížečky nepatří. Text je členěný do několika částí, není ale doprovázený žádnými ilustracemi, ani jiným doplňkovým materiálem. Za zmínku stojí exlibris, které jako předchozího vlastníka tohoto svazku určuje Československý vědecký ústav vojenský. Do Knihovny VHÚ Praha se pak publikace dostala spolu s knihovnou Vojenské politické akademie Klementa Gottwalda, jež byla k jejím fondům připojena v polovině 70. let 20. století.

Představovaná knížka je nejen připomínkou 100. výročí založení významné, i když neúspěšné, Společnosti národů, ale i dobovým pramenem jejího mírně skeptického vnímání v době založení. Profesor Mareš se ve své stati netají jistou skepsí k možnostem Společnosti národů a jeho náhled na její fungování nabízí zajímavý komparační materiál.

Citace:

MAREŠ, František. Mezinárodní jednota pro společnost národů : (Otisk z Národních listů). V Prahe : Státovědecká společnost, 1920. 21 s. (Rozpravy a přednášky Státovědecké společnosti. Pořádá Jan Kapras. Čís. 2/1920)

Aktuálně



V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…