V dubnu 1963, u příležitosti dvacátého výročí protinacistického povstání ve varšavském ghettu, vyšel v týdeníku Čs. svazu protifašistických bojovníků Hlas revoluce článek referující o této události. Pod názvem Povstání ve stínu smrti ho napsal překladatel z angličtiny a jidiš Jakub Markovič (mimochodem přeložil z angličtiny první české vydání Čaroděje ze země Oz). Ve svém příspěvku vycházel z knihy Bernarda Marka Hrdinná kapitola, na jejímž českém překladu pracoval. Mark byl polský Žid a zároveň zapálený komunista, který druhou světovou válku strávil v sovětském exilu. Proto nepřekvapí, že ohledně povstání v ghettu je zdůrazňována hlavní role levicové skupiny Żydowska Organizacja Bojowa (ŻOB), která se taktéž zapsala do všeobecného povědomí díky svým velitelům Mordechaji Anielewiczovi, který při akci hrdinně zahynul, a Marku Edelmanovi, který jako jediný z velitelů dokázal nacistům uniknout a posléze podat o událostech svědectví. Jak lze očekávat s ohledem na dobu a kontext, v Markovičově článku je vyvyšována role komunistické podzemní organizace Gwardia Ludowa (Lidová garda), která v omezené míře ŻOB podporovala.
Článek pomíjí roli, kterou sehrál v povstání Żydowski Związek Wojskowy (ŻZW), organizace vedená někdejšími důstojníky polské armády s kontakty na dominantní polskou podzemní odbojovou organizaci Zemskou armádu (Armia Krajowa - AK). Prozápadně orientovaná AK byla jako zástupce reakce odsouzena, protože odmítla pokrokovým Židům dodat zbraně a pomoci s povstáním. Ve skutečnosti se jí do ghetta určité množství bojového materiálu podařilo dostat (nutno dodat, že převážně do rukou partnerské ŻZW) a zapojila se částečně i do samotných bojů, hlavně vně ghetta.
Co také není zmíněno, je osud majoritní většiny obyvatel ghetta, více než 60 tisíc Židů (včetně žen a dětí), kteří neměli k dispozici zbraně a pokoušeli se ukrýt, většinou v improvizovaných bunkrech v podzemí. Kromě těch, kteří zahynuli během samotného povstání, kdy nacisté ve velkém proti úkrytům používali plyn a plamenomety, jich bylo přes padesát tisíc odesláno na téměř jistou smrt do vyhlazovacích táborů (Treblinka, popř. Majdanek).
Článek obsahuje nekvalitní přetisk jedné z fotografií z místa dějství, které pořizovali Němci pro potřeby SS-Brigadeführera Jürgena Stroopa, který řídil potlačení povstání a likvidaci ghetta. Do světové historie se spíše zapsaly jiné snímky z místa dějství (hlavně tento), pro nás je ale uveřejněná fotografie zajímavá tím, že vyobrazuje v Československu vyvinutý a vyráběný tank LT-38, respektive jeho německou adaptaci PzKpfw 38(t).
Článek je dostupný na Digitální studovně MO zde: https://digitalnistudovna.army.cz/uuid/uuid:e276c869-8d44-11eb-8884-001b63bd97ba
Citace
MARKOVIČ, Jakub. Povstání ve stínu smrti: Před dvaceti lety povstalo varšavské ghetto. Hlas revoluce: ústřední orgán Svazu protifašistických bojovníků. Praha: ÚV SPB, 18.4.1963, 16(8), 4. ISSN 0231-8164.