Masarykova cesta Prahou 21. prosince 1918

Masarykova cesta Prahou 21. prosince 1918

Snímek pořízený na Staroměstském náměstí 21. prosince 1918 zachycuje Masarykovu triumfální cestu Prahou. V autě vyrobeném firmou Laurin & Klement jede vedle prezidenta nově vzniklého Československa i předseda Národního shromáždění František Tomášek.

 

Až do první světové války byly republikánské ideje v české společnosti naprosto bezvýznamné. České politické strany stály většinou na pozicích tzv. státního práva, argumentovaly nepřetržitou existencí Českého království a celku zemí Koruny české. Situace ve vedlejších zemích, tj. na Moravě a ve Slezsku, byla jiná, tamní obyvatelstvo do značné míry zdůrazňovalo jedinečnost a svébytnost těchto historických zemí. Ani tam tak nenalézaly republikánské ideje ohlasu. Ještě v průběhu první světové války se mezi příslušníky československého odboje objevovala představa, že nový stát by mohl být např. sekundogeniturou ruského carského rodu Romanovců.

A přece po rozpadu habsburské monarchie došlo k naprostému rozchodu s monarchistickou tradicí. Prvním prezidentem se dne 14. listopadu 1918 stal Tomáš Garrigue Masaryk. O jeho zvolení se nehlasovalo, zvolen byl aklamací, manifestačním projevem nadšení zástupců českého národa.

Přesto ještě nebylo definitivně rozhodnuto o tom, že státním zřízením nového státu bude republika. Prozatímní ústava (zákon č. 37/1918 Sbírky zákonů a nařízení), přijatá 13. listopadu 1918, v souvislosti s prezidentem republiky hovořila o tom, že „úřad prezidenta trvá až do doby, kdy podle ústavy konečné nová hlava státu bude zvolena.“ Prezidentské pravomoci byly k Masarykově nelibosti zprvu vesměs reprezentativní; posíleny byly zákonem č. 271/1919 Sb. z. a n. z 23. května 1919. Prezident získal pravomoc jmenovat a odvolávat vládu, přidělovat jejím členům jednotlivé resorty, účastnit se schůzí vlády a předsedat jim; mohl zvát vládu nebo její členy k poradám, vyžadovat zprávy od ministrů; parlamentu mohl doporučovat opatření a naopak mu musel „občas“ předkládat zprávy o stavu republiky.

Tyto nové pravomoci ve spojení s obrovskou osobní autoritou T. G. Masaryka zaručovaly, že prezident bude v novém státě hrát zásadní úlohu. Definitivní ústava ČSR (zákon č. 121 Sb. z. a n.) byla přijata 29. února 1920. Výslovně uváděla, že Československo je demokratickou republikou, a prezidentu republiky, volenému na sedm let, dávala obdobné pravomoci, jakým se těší i dnes.

 

Aktuálně



Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

02. 07. 2025
Historici Vojenského historického ústavu Praha PaedDr. Jindřich Marek a Mgr. Tomáš Jakl…
V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…