Když 5. května 1945 propuklo Pražské povstání, nabralo květnové povstání českého lidu na intenzitě. Poslední fáze druhé světové války tím vstoupila do dramatického finále.
Částečně ve stínu těchto události se ocitla tragédie v Javoříčku. Tato obec se stala cílem nacistického teroru, byla vypálena a všichni přítomní muži od 15 let věku byli povražděni, s výjimkou jediného starce, ponechaného na živu jako svědka událostí. Javoříčko se tak zařadilo do smutného společenství obcí zasažených německou pomstou za podporu odboje či partyzánské činnosti. Kromě Lidic a Ležáků sem spadá Český Malín, Životice, Ploština, Prlov, Konětopy, Leskovice, Lejčkov, Zákřov či Salaš. Na jaře roku 1945 přineslo přiblížení fronty nárůst intenzity odbojových akcí a adekvátně též nacistických represí a válečných zločinů.
O vypálení Javoříčka jste již na našich stránkách byli informováni, proto se budeme nadále věnovat jen literatuře, která celou tragédii připomíná. Publikací věnovaných vyhlazení Javoříčka existuje povícero, neboť se jedná o relativně známější tragédii z konce druhé světové války. Vedle současné české faktografické produkce se jím zabývaly samozřejmě také starší knihy vydané do roku 1989, v nichž z pochopitelných důvodů nebyly uvedeny kontroverze ohledně působení sovětských partyzánů, a pak i nejstarší těsně poválečná produkce, která dodnes zaujme reportážním stylem zpracování. Mezi ty poslední patří dnes prezentovaná kniha, vydaná v Olomouci-Týnečku nákladem Jiřího Vyjídáka v říjnu 1945.
Jejím autorem byl redaktor Karel Bartuška, narozený roku 1905 a používající pseudonym K. B. Michalov. Knihu sepsal v červenci a srpnu 1945 jako soubor výpovědí očitých svědků událostí, jež byly zaznamenány s krátkým časovým odstupem od samotné tragédie. Snad i proto má dodnes silný emotivní náboj a je cenným zdrojem informací.
Drobná knížka formátu A5 byla vydána jako brožovaná, exemplář uložený v knihovně VHÚ byl ale později převázán do pevné kartonové poloplátěné vazby se zpevněnými rohy. Původní přední deska knihy od akademického malíře Aljo Berana je vevázána na konci nynějšího svazku. Publikace je uvedena básní Javoříčko, jejímž autorem je V. Příval. Následuje jmenný seznam 38 obětí nacistických vražd a celostránková fotografie hromadného hrobu. Text pak doplňují černobílé fotografie 32 vypálených budov, nezničené kaple a pomníku či snímek jedné z přeživších žen.
MICHALOV, K. B. Zkáza Javoříčka: dokument o utrpení českého lidu z historického roku, kdy skončila druhá strašná válka světová. Olomouc-Týneček : Jiří Vyjídák, 1945. 48 s.