Jednou z nejrozšířenějších přileb 16. a 17. století se stal morion, kterým byly vyzbrojeny převážně oddíly pěších žoldnéřů. Podle tvaru rozlišujeme dva základní typy - hruškový a hřebenový. Morion hřebenový má kulovitý tvar zvonu s výrazným hřebenem, jehož velikost se stejně jako u útočné přilby během vývoje měnila. Spodní okraj zvonu lemuje krempa, která vpředu i vzadu vybíhá se zalomením do špice. Oproti tomu hruškový morion hřeben zcela postrádá, zvon je kuželovitého tvaru a na jeho vrcholu se zpravidla nalézá ostrý výběžek zahnutý směrem dozadu. Používán pěchotou, halapartníky, dvorskými strážemi a jízdními arkebuzíry, udržel se morion ve výzbroji až do konce 17. století.
Přilbou podobnou morionu je tzv. střelecký šišák, přilba určená především pro pěší oddíly střelců a pikenýrů. Kuželovitý zvon bez hřebenu byl někdy doplněn ozdobnou špicí. Na rozdíl od morionu není krempa prohnutá a zalomená do špice, ale pouze vodorovně obtáčí zvon přilby.
Představovaný morion má zvon kulovitého tvaru s výrazným hřebenem. Krempa s ovalením na okraji se sklápí směrem dolů a vpředu i vzadu je zalomena do špice. Na zvonu je oboustranně rytina vzývání Krista, na hřebeni cizelovaný rostlinný ornament se dvěma lvy držícími kartuši. V zadní části je připevněna trubičková tulejka pro chochol. Na dolním okraji zvonu je řada ozdobných nýtků s mosaznými rozetami. Na střeše vpředu je pak vyražena norimberská dohlédací značka.
Délka 345 mm, šířka 244 mm, výška 386 mm, hmotnost 1 326 g.