Původně sovětský nákladní zásobník GK-20 byl určen pro shoz menších předmětů jako radiostanic, baterií nebo munice do hmotnosti 20 kg. A to buď přímo z letounu, nebo odpoutáním od výsadkáře snášejícího se na padáku. Parašutista měl tento zásobník upevněn pod hlavním padákem a mohl jej při seskoku uvolnit shozem pod sebe. GK-20 měl na rozdíl od pozdějších podobných zásobníků vlastní padák s kruhovým vrchlíkem a s výsadkářem byl spojen dvacet osm metrů dlouhou šňůrou s karabinou.
Tento typ kontejneru byl používán již za 2. světové války Rudou armádou a po ní i našimi výsadkovými jednotkami. Skládal se z bílého kruhového hedvábného vrchlíku se šňůrami, khaki obalu z leteckého avizentu, pololněných poutacích popruhů a přenosné brašny. Od poloviny padesátých let minulého století byl licenčně šit i v n. p. Kras Chornice, údajně v počtu 706 kusů. Počátkem šedesátých let byl s příchodem modernějších zásobníků postupně vyřazován z výzbroje.
Poměrně vzácný exponát, vyrobený v Krasu Chornice v roce 1956, získal VHÚ do sbírky převodem z Vojenského výzkumného ústavu 030 Praha v roce 1989.