Náramkové hodinky s ochrannou mřížkou

Náramkové hodinky s ochrannou mřížkou

V době 1. světové války se hodinky staly neodmyslitelným pomocníkem vojáků všech bojujících stran. Význam důsledného plánování a časování šel ruku v ruce s nedostatečnými možnostmi spojovacích prostředků, a ztráta hodinek tak mohla představovat vážný problém s tragickými následky.

O významu hodinek svědčí i to, že ačkoliv v roce 1914 stále převládaly klasické kapesní hodinky, jejich častá potřeba donutila majitele nejprve k přemístění hodinek z kapsy uniformy do náramkového pouzdra na ruce a následně i k rozšíření náramkových hodinek. Slabinou náramkových hodinek však byla jejich zvýšená citlivost na možné poškození. Řešením se stala navlékací ochranná mřížka ciferníku, kterou si vojáci zhotovovali buď svépomocí, například z mincí nebo zadního krytu poškozených hodinek, nebo ji již hotovou zakoupili v kantýně.

Pozoruhodné je, že obdobné hodinky používaly všechny bojující strany. Svou zásluhu na tom jistě měli i švýcarští výrobci hodinek, kteří své produkty nabízeli zájemcům z obou znepřátelených bloků. Představované hodinky ze sbírky VHÚ Praha jsou bohužel prosty jakýchkoli markantů výrobce a svým zpracováním odpovídají spíše levnějším modelům. Podle značky na koženém řemínku je možné usuzovat, že jejich výrobcem je firma Victor. Ochranná mřížka pochází z průmyslové produkce a je označena patentní ochrannou známku „Gesch. 149200“. Průměr ciferníku je 33 mm.

Hodinky s ochrannou mřížkou získal VHÚ Praha darem v roce 1993.

Aktuálně



Veteráni UNPROFOR/ UNCRO opět vzpomínali na svou misi

Veteráni UNPROFOR/ UNCRO opět vzpomínali na svou misi

12. 02. 2026
V kinosále Armádního muzea Žižkov se ve středu 11. února konalo další…
Připomínka data narození: JOSEF BUBLÍK / 12. února 1920 - 18. června 1942

Připomínka data narození: JOSEF BUBLÍK / 12. února 1920 - 18. června 1942

12. 02. 2026
Dnes si připomínáme datum narození příslušníka československého pěšího pluku 2 ve Francii…
Jak Veteráni budoucích válek otřásli Amerikou

Jak Veteráni budoucích válek otřásli Amerikou

09. 02. 2026
Před 90 lety vzniklo ve Spojených státech pozoruhodné protiválečné hnutí, které pomocí…
V atriu Armádního muzea Žižkov se křtila kniha historika Jiřího Plachého Výsadkáři v týlu nepřítele

V atriu Armádního muzea Žižkov se křtila kniha historika Jiřího Plachého Výsadkáři v týlu nepřítele

06. 02. 2026
Historik Vojenského historického ústava Praha Jiří Plachý napsal novou knihu s titulem „Výsadkáři…
Renovace unikátního letounu VZLÚ TOM-8 se blíží ke konci

Renovace unikátního letounu VZLÚ TOM-8 se blíží ke konci

05. 02. 2026
Expozice Leteckého muzea Kbely jsou sice pro veřejnost uzavřeny, v muzeu i…