Národní politika z 1. září 1939

Národní politika z 1. září 1939

Konec třicátých let se v Evropě nesl ve znamení sílícího mezinárodního napětí. Expansionismus a revizionismus nacistického Německa, hrozící použitím síly pro dosažení svých cílů, spolu s uplatněním politiky appeasementu v rozhodujících situacích měl za následek německou územní expanzi, aniž by situace přerostla v mezinárodní ozbrojený konflikt. Tato taktika se však dlouhodobě ukázala značně neprozřetelnou, neboť každý ústupek byl z německé strany obvykle prezentován jako poslední požadavek, aby byl záhy vznesen požadavek nový. Tento přístup tak ve výsledku stál za remilitarizací Porýní v roce 1936, anšlusem Rakouska v roce 1938, anexí československého pohraničí v září téhož roku a konečně okupací a rozbitím Československa v březnu 1939. S jistou nadsázkou lze říci, že v novopečeném protektorátu ještě neskončila první vlna zatýkání, a rozpínavost se již obracela dalším směrem, tentokrát na území Polska.

Polsko bylo v hledáčku nacistického Německa z řady důvodů. Kromě ideologických příčin šlo také o územní nároky, respektive o anulování územních ztrát po versailleské konferenci v roce 1919. V jejím důsledku bylo původně německé přístavní město Gdaňsk (něm. Danzig) ustaveno jako tzv. svobodné město, technicky samostatný stát, a v rámci smluvní garance přístupu k Baltu Polsku připadl i pás pobřeží mezi Gdaňskem a Pomořanskem. Tím se z Východního Pruska stala německá exkláva, sdílející přímé hranice pouze s Polskem a Litvou. O podobě využití koridoru pro dopravní a zásobovací účely byla vedena dlouhá jednání již od jeho vytvoření v roce 1919, a spolu s cílem připojit Gdaňsk zpět k německému státu se stal jedním z cílů německé expanze. V rámci postupu nacistů, který nápadně připomínal nátlak na Československo o rok dříve, začala propaganda prezentovat německý nátlak na Polsko jako ušlechtilou snahu o ochranu německé menšiny v Gdaňsku (tehdy převážně německém městě, které zpětnou anexi většinově podporovalo). Spolu se sílícím diplomatickým a propagandistickým tlakem se začaly objevovat německé provokativní akce pod falešnou vlajkou, mající za cíl dát Německu casus belli, záminku k válce. Bez zajímavosti není, že jedna z takovýchto akcí byla vedena z původně československého území. Tzv. jablunkovský incident v noci z 25. na 26. srpna 1939 měl být jednou z prvních akcí v rámci německé invaze do Polska, mající za cíl obsazení Jablunkovského průsmyku se strategickým železničním spojením. Jednotka Abwehru pod velením poručíka Hanse-Albrechta Herznera v přestrojení za civilisty překročila polské hranice a došlo ke krátké přestřelce s Poláky, aby však byla celá akce odvolána kvůli odložení celé invaze. Napadení Polska bylo posunuto kvůli aktuálnímu uzavření polsko-britské spojenecké smlouvy, slibující Polsku vojenskou podporu v případě napadení. Oficiální záminkou k útoku se tak stala provokační akce v Gliwicích (něm. Gleiwitz, v tehdejším německém Slezsku) 31. srpna, kdy bylo fingováno napadení německého vysílače, čímž se Německo snažilo postavit do role agresora Polsko.

Dne 23. srpna byl v utajení podepsán pakt Molotov-Ribbentropp, faktická smlouva o neútočení mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem. Současně s tím vrcholil diplomatický nátlak na Polsko v duchu mnichovské krize a vzniku protektorátu. 29. srpna vzešlo z německé strany ultimátum o předání Gdaňsku a gdaňského koridoru Německu, na což polská strana reagovala vstřícností k vyjednávání. Z německé strany se však jednalo o záměrně konfliktní přístup, neboť německá diplomacie trvala na přítomnosti polského diplomata s pravomocí ultimátum podepsat v cíleně krátkém termínu. Když se polský velvyslanec Józef Lipski chtěl 31. srpna setkat s německým ministrem zahraničí Joachimem von Ribbentroppem, byl odmítnut, neboť nebyl polským zplnomocněncem. Tato situace byla německou stranou prezentována jako polské odmítnutí ultimáta. Okolo 4:45 ráno následujícího dne, 1. září 1939, zahájil Wehrmacht bojové operace proti Polsku, čímž začala druhá světová válka, nejkrvavější konflikt v historii, který měl přes 50 milionů obětí.

Tyto události se samozřejmě neobešly bez reflexe v dobovém tisku. Český tisk, již bohužel svázán protektorátními nařízeními a cenzurními opatřeními, situaci reflektoval v rámci vymezených možností. Pozoruhodné, avšak logické je, že dnes prezentovaný titul o vypuknutí války neinformuje. Deník Národní politika, jeden z nejvýznamnějších prvorepublikových deníků, vycházel od roku 1883 do května 1945. Náklad deníku přesahoval 120 000 výtisků, nedělní vydání až 400 000. Pravidelné páteční vydání z 1. září 1939 tak čtenáře zpravuje o vyostřující se krizi a vyzdvihuje vůli Německa řešit celou situaci diplomaticky, současně však na dalších stranách naznačuje vypuknutí již probíhajícího konfliktu, např. informace o vyhlášce o povinném zatemnění. Tento stav byl dán zčásti skutečností, že uzávěrka již proběhla a běžné vydání nemohlo reagovat na události, které se odehrávaly v době, kdy byly noviny tisknuty. Současně se také projevilo utajení celé akce a většina českých deníků o událostech v Polsku informovala až následujícího dne.

Fond periodik, zejména denního disku, patří k nejzajímavějším částem fondu Knihovny VHÚ. Denní tisk z doby významných historických událostí umožňuje čtenáři nejen získat představu o dobovém zpravodajství, ale i možnost porovnat optiku dobovou a současnou. Je také cenným informačním pramenem pro studium daných událostí a dobového kontextu.

Citace:

Národní politika. Praha: Politika, 1939, 57(243). ISSN 1805-2444.

Aktuálně



V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…