Snímky z května 1940 dokumentují německou ofenzívu, jež vedla k pádu kontinentální západní Evropy do německých rukou. Ve dnech zveřejnění fotografií si připomínáme osmdesáté výročí nacistické okupace Nizozemska.
Nizozemsko bylo v průběhu první světové války neutrální a hodlalo svoji neutralitu udržet i do budoucna, Hitler však hodlal přes země Beneluxu obejít francouzská opevnění. Od podzimu 1939 tak byly připravovány plány invaze, jež nesla krycí jméno Fall Gelb („žlutý“). Datum útoku bylo odsouváno a plány podstatně přepracovány. Na realizaci agrese tak došlo až 10. května 1940.
Překvapivý útok německých výsadkářů na Haag s cílem zmocnit se královny Vilemíny a vlády byl sice odražen, avšak nedostatečně vyzbrojená nizozemská armáda, čítající 280 000 mužů, nedokázala bránit postupu německých sil do nitra země. Již 13. května nizozemská královna odplula do Spojeného království, kde zřídila exilovou vládu. Dne 14. května Luftwaffe bombardovala centrum Rotterdamu a zabila asi 900 lidí, načež Němci pohrozili, že týž osud potká i Utrecht.
Odpor nizozemských jednotek na mateřské půdě byl zlomen, následné okupaci padlo za oběť 200 000 lidí. Další katastrofu představovalo dobytí Nizozemské východní Indie Japonci roku 1942. Nizozemské ozbrojené síly v exilu však pokračovaly v boji až do osvobození mateřské země. Na jih Nizozemska pronikla spojenecká vojska v září 1944, avšak velká část země trpěla pod německou vládou až do 5. května 1945.