Nejznámějším výrobkem firmy Rheinische Metallwaaren- und Maschinenfabrik, respektive jejího oddělení v německém městě Sömmerda, představovaly pistole Dreyse 1907 v ráži 7,65 mm Browning a stejnojmenná kapesní varianta, zařízená na náboj 6,35 mm Browning, nepřesně označovaná jako model 1908.
Vysvětlení, proč firma RM &M používala jako obchodního názvu jméno proslulého konstruktéra jehlovky Johanna Nikolause von Dreyse (1787–1867), je jednoduché. V roce 1901 (udáván je rovněž rok 1898) koupila továrnu Munitions- und Waffenfabrik A. G., vormals von Dreyse, vedenou vnukem vynálezce.
Po první světové válce se na německém trhu objevila pod názvem Rheinmetall poměrně elegantní samonabíjecí pistole jednoduchých tvarů v ráži 7,65 mm Browning, jež však konstrukčně neměla s předválečnými modely nic společného. Jméno jejího konstruktéra neznáme; konstrukci přihlásila firma Rheinische Metallwaaren- und Maschinenfabrik v Düsseldorf-Derendorfu k patentové ochraně v Německu, kde byla chráněna od 15. srpna 1920.
Patentový spis č. 405 424 podchycuje řešení pistole s přímoběžným úderníkem, jehož dvoudílný závěr sestává ze závěru a závěrového bloku s bicím mechanismem vzájemně spojených pomocí závitu. Hlaveň je s tělem pistole spojena vložením zadní části do vidlicového lůžka a tvoří vodítko vratné pružiny. Rameno manuální pojistky, umístěné v těle pistole nad krčkem rukojeti, slouží rovněž k zachycení závěru v zadní poloze. Zachycený závěr umožňuje při stlačené spoušti vyšroubovat proti směru hodinových ručiček závěrový blok a oddělit jej od závěru. Po uvolnění pojistky je možné vysunout závěr směrem vpřed z vodítek na těle pistole. Hlaveň pak lze vyjmout směrem vzhůru z vidlicového lůžka.
Výrobu pistole Rheinmetall zahájila firma zřejmě v roce 1921, kdy se objevují první zmínky o novém produktu, a pravděpodobně také ve výrobě nahradila předchozí model Dreyse 1907. Číslování pistolí Rheinmetall podle všech poznatků navazovalo na výrobní čísla modelů Dreyse a zřejmě začínalo výrobním číslem 251 000.
Období jejich výroby je také stále předmětem spekulací, ale nejvíce pravděpodobný se jeví odhad, že trvala pouze do roku 1924. Při obsazení Porúří v roce 1923 francouzsko-belgickou armádou sice došlo k uzavření mateřského závodu v Düsseldorfu, což však chod filiálky v Sömmerdě neovlivnilo. Nezdá se pravděpodobné, že by výroba pistolí Rheinmetall běžela ještě v roce 1925, kdy celou společnost koupila německá vláda a přeorientovala ji na výrobu průmyslových strojů a později dělostřeleckého materiálu.
V průběhu výroby prošla pistole drobnými změnami, takže dnes lze rozlišit na čtyři vzájemně mírně odlišné varianty, z nichž první je charakteristická vyššími pevnými mířidly vystupujícími ze siluety zbraně. Podle mířidel jsou tak odlišitelné pouze pistole z prvního tisíce vyrobených kusů. Původní hladké dřevěné střenky, typické pro první a druhé provedení, nahradily u posledních dvou variant černé plastové výlisky se znakem firmy v podobě čtyřcípé hvězdy v kruhu, vylisovaným v horní části. Celková produkce je podle dochovaných výrobních čísel odhadována na více než 15 000 kusů.
Exemplář prvního provedení s výrobním číslem 251 548 získalo muzeum v roce 1959 převodem z Krajské správy MV Praha.