Německé válečné lodě, pancéřový křižník Blücher

Německé válečné lodě, pancéřový křižník Blücher

Snímek, pořízený v prvních měsících první světové války, zachycuje německé válečné lodě. V jejich čele je pancéřový křižník Blücher, potopený 24. ledna 1915 při střetnutí s Brity u Dogger Bank.

 

Britské loďstvo od roku 1906 stavělo bitevní křižníky, zejména pod vlivem prvního námořního lorda sira Johna Fishera. Německé loďstvo se o stavbě těchto lodí dozvědělo, neznalo však jejich přesné specifikace a podceňovalo je. Od toho se odvíjely i parametry pancéřového křižníku Blücher, který byl postaven jako německá odpověď na britská plavidla. Loď byla pojmenována po pruském maršálu Gebhardu von Blücherovi, vítězi u Waterloo; v německém loďstvu se jednalo o druhou loď tohoto jména. Stavba pancéřového křižníku byla zahájena 21. února 1907 v Kielu, Blücher byl spuštěn na vodu 11. dubna 1908 a uveden do služby 1. října 1909. Jednalo se o poslední pancéřový křižník postavený pro německé loďstvo.

Blücher byl 161,8 m dlouhý a 24,8 m široký; jeho ponor byl 8,8 m. Maximální výtlak činil 17 500 tun, loď mohla plout rychlostí až 25,4 uzlů. Hlavní výzbroj představovalo dvanáct děl ráže 21 cm v šesti věžích. Křižník vedle toho nesl i osm děl ráže 150 mm v kasematách, šestnáct děl ráže 88 mm a čtyři torpédomety. Pancéřování boků a dělových věží bylo silné až 180 mm, pancéřování velitelské věže až 250 mm. Sama o sobě tak loď vůbec nebyla slabá, avšak proti předpokládanému soupeři – britským bitevním křižníkům vyzbrojeným děly ráže 305 mm a 343 mm – neměla sebemenší šanci. Němci si to velice záhy uvědomili a zahájili stavbu plnohodnotných bitevních křižníků.

Na počátku první světové války Němci prováděli výpady proti britskému pobřeží a doufali, že se ji podaří vylákat část britského loďstva před hlavní síly německé Hochseeflotte. Tyto naděje se však nesplnily. Blücher se podílel na útoku na Yarmouth 3. listopadu 1914 a na výpadu proti městům Scarborough, Hartlepool a Whitby z 16. prosince 1914.

Osudným se křižníku Blücher stal výpad do Severního moře z 23.–24. ledna 1915, při kterém loď tvořila spolu se třemi německými bitevními křižníky jádro sil admirála Hippera. 24. ledna se Němci střetli v oblasti Dogger Bank s přesilou britských bitevních křižníků pod velením admirála Beattyho a byli nuceni ustoupit; Blücher jako nejpomalejší plul vzadu. V 11:30 došlo k požáru jeho muničního skladu a kotelny, jeho rychlost klesla na 17 uzlů a po nedorozumění v komunikaci mezi britskými loděmi se na něj soustředila palba několika britských bitevních křižníků. Admirál Hipper zvažoval, že obrátí své lodě a pomůže osamocenému plavidlu, avšak nakonec tak neučinil – obával se, že by mohl být sevřen mezi Beattyho loděmi a britskými posilami. Blücher utržil sedm desítek zásahů z děl, nejméně dva zásahy torpédy a v 13:13 se potopil. Z posádky, jež čítala přes tisícovku mužů, Britové zachránili necelé tři stovky; německý kapitán zanedlouho poté zemřel v britském zajetí na zápal plic. Po střetnutí na Dogger Bank vystřídal admirála Ingenohla v čele Hochseeflotte Hugo von Pohl.

 

Aktuálně



V úterý 20. května začíná v  Armádním muzeu Žižkov mezinárodní vědecká konference "Nové pohledy na rok 1945"

V úterý 20. května začíná v Armádním muzeu Žižkov mezinárodní vědecká konference "Nové pohledy na rok 1945"

13. 05. 2025
Ve dnech 20.–21. května 2025 se v atriu Armádního muzea Žižkov v…
Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

12. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…