Zvyk zasílat k novému roku přání rodinným příslušníkům a známým pochází z poloviny 19. století, kdy se nezávisle na sobě objevil hned v několika evropských zemích. Původně měl tento zvyk charakter jakési omluvenky za tradiční novoroční návštěvu, ale zakrátko dosáhl nebývalé popularity. Grafický vzhled novoročenky prezentoval majitele před širokým okruhem známých a její odeslání a grafické zpracování se tak stalo záležitostí osobní prestiže.
V průběhu 2. světové války vyprodukovali celou řadu novoročních přání i vojáci československé zahraniční armády ve Velké Británii. Prezentované rozevíratelné přání na rok 1944 pochází z provenience 311. československé bombardovací perutě RAF. Na titulní straně je silueta bombardovacího a námořního hlídkového letounu Liberator, stylizovaná do letu na hvězdné obloze. Uvnitř se nachází anglický text s přáním šťastného a veselého nového roku.
Prezentované přání věnoval svému kamarádovi palubní střelec F/Sgt. Ivo K. Engländer (5. 3. 1924–1. 1. 1945), jehož v létě 1939 odeslali jeho rodiče z obav před rasovou perzekucí z protektorátu Čechy a Morava do Velké Británie. Po dokončení gymnázia a složení maturitní zkoušky nastoupil Ivo Engländer v září 1942 k letectvu, kde byl zařazen jako palubní střelec u 311. československé bombardovací perutě. Večer na Nový rok 1945 měl letět s posádkou W/O Oldřicha Bureše na protiponorkový průzkum v oblasti Severního moře, krátce po startu však Liberator GR. Mk.V (PP-Y) za zhoršené viditelnosti narazil do skalnatého svahu na ostrově Hoy (Orknejské ostrovy) a celá osmičlenná posádka zahynula.
Rozměry: 127 x 88 mm