Dne 13. března 1954 se v plné míře rozpoutaly boje o Dien Bien Phu ležící v dnešním severozápadním Vietnamu. Střetly se zde francouzské koloniální síly s ozbrojenými silami komunistického Viet Minhu. Jednotky vietnamských komunistů, využívající terénní výhody a dobře vybaveny dělostřelectvem včetně protiletadlového, dokázaly dobýt po téměř dvouměsíčním obléhání francouzská opevnění. Porážka vedla k ukončení francouzského úsilí o udržení Indočíny jako kolonie. V důsledku toho došlo v Ženevě v červenci 1954 k podepsání dohody, která rozdělila Vietnam na komunistický sever a nekomunistický jih. Jak známo, toto nebyl trvalý stav a v šedesátých letech propukla v Indočíně další válka.
Jelikož Československo udržovalo s komunistickým Vietnamem přátelské vztahy, mohli sem v pozdějších letech, například v době vietnamské války (tzv. druhé války v Indočíně), cestovat naši novináři. Zveřejňované reportáže a fotografie se samozřejmě nesly v duchu světonázoru socialistického politického bloku. Jedním z těchto novinářů byl i někdejší zpravodaj Obrany lidu a fotograf Miroslav Tuleja. Své články a fotografie zasílal z Hanoje poprvé v roce 1970, do Severního Vietnamu se vydal ještě o dva roky později a také nedlouho po ukončení aktivního amerického vojenského zapojení do vietnamského konfliktu, v roce 1973. Nejspíše tehdy pořídil materiál pro svůj článek do časopisu Československý voják, který se týkal dvacátého výročí ukončení bojů o Dien Bien Phu, jež připadalo na květen 1974. Z textu reportáže vyplývá, že na místo bojů se autor nedostal, text tvoří hlavně jeho vlastní úvahy a citované poznámky jeho průvodce ze severovietnamské armády, poručíka Kima, který se tehdejších bojů zúčastnil. Název článku “Omyl generála Navarra” odkazuje na jméno posledního velitele francouzských sil v Indočíně, který byl hlavním autorem francouzského plánu pro bitvu. Význam vítězství Viet Minhu ve válce je slovenským novinářem prezentován čistě z národněosvobozeneckých pozic. O třídním boji či válce proti světovému kapitálu zde nepadne ani slovo. Stejně tak jsou s marným bojem francouzských kolonistů srovnávány pozdější aktivity Američanů ve vietnamské válce. Tedy tak, že šlo v první řadě o podrobení odbojného vietnamského národa, nikoliv o postavení hráze šíření komunismu.
Tuleja psal později například pro týdeník Svět socialismu a vyšlo mu několik knih s reportážemi ze socialistických zemí, které procestoval – kromě Vietnamu to byly různé části Sovětského svazu nebo Kuba. Jeho fotografie se objevovaly v různých slovenských časopisech i po sametové revoluci.
TULEJA, Miroslav. Omyl generála Navarra. Československý voják. Praha: Naše vojsko, 30.5.1974, 23(11), s. [40]. ISSN 0009-0751. Dostupné také z Digitální studovny Ministerstva obrany ČR