Dne 7. února 1920 byl v Irkutsku popraven zastřelením admirál Alexandr Vasiljevič Kolčak, vrcholný představitel protibolševických sil v Rusku. Stalo se tak na základě rozhodnutí irkutského „revkomu“ (revolučního výboru), který byl z velké části pod kontrolou bolševiků. „Vrchní vladař Ruska“, jak Kolčaka část bílých protibolševických sil a také zahraniční spojenci titulovali, se dostal do rukou svých nepřátel prostřednictvím československých legionářů, kteří mu v té době poskytovali ochranu. Jeho vydání výrazně napomohlo k uzavření příměří s bolševiky (podepsané právě v den Kolčakovy popravy), a tím i k bezpečnému průchodu Čechoslováků přes Irkutsk dále na východ.
Ačkoliv bylo již dopředu jasné, že po vydání nečeká admirála nic pěkného, jeho urychlená poprava vyvolala v tisku Čs. vojska na Rusi pohoršenou reakci. Československý denník z 13. února 1920 mimo jiné uvádí: „Čechoslováci předali adm. Kolčaka a jeho společníky k řádnému souzení. Byl však proveden samosoud. Revkomu byl znám dekret sovětské vlády, jejž orgánem on se prohlašuje, o zrušení trestu smrti. V dekretu nebylo výjimky pro adm. Kolčaka a min. Pepeljajeva […]. Zásada spravedlnosti zde zaměněna principem účelnosti ,lépe dva než několik setʻ. Tímto principem ospravedlňujícím každé násilí řídili se kdysi také popravení.“ Jak ale uvádí ve svých vzpomínkách člen redakce Čs. deníku Pavel Fink, všichni v redakci brali protest jen jako nezbytnou formalitu („obrázek do rakve“).
Československý denník byl v letech 1918–1920 hlavním novinovým titulem československého hnutí v Rusku, vydávaným až do odjezdu posledních útvarů čs. vojska z Vladivostoku. Všechna jeho čísla byla nově v úplnosti digitalizována a jsou dostupná na Digitální studovně Ministerstva obrany ČR.
Československý denník. Divizionnaja: Českoslov. tisková kancelář v Rusku, 13. 3. 1920, 3(58), s. 2. ISSN 1802-3193. Dostupné také z: https://digitalnistudovna.army.cz/uuid/uuid:850d15b0-3525-11e9-b24f-005056b73ae5