Obklíčení Leningradu: 872 dnů

Obklíčení Leningradu: 872 dnů

Série snímků dokumentuje obklíčení Leningradu, jež trvalo 872 dnů - od 8. září 1941 do 27. ledna 1944. Na prvním snímku je Něvský prospekt po ostřelování v listopadu 1941. Druhá fotografie z ledna 1944 zachycuje setkání dvou úderných skupin Leningradského frontu u Ropši jihozápadně od Leningradu. Na třetím snímku sovětští vojáci pálí německý silniční ukazatel.

 

Petrohrad, kolébka bolševické revoluce, nesl od roku 1924 jméno Leningrad. Město bylo silně postiženo bolševickým terorem, přesto se však jednalo o nesmírně významné průmyslové centrum.

Po přepadení SSSR německá armáda rychle postupovala Pobaltím a zanedlouho začala ohrožovat Leningrad. Město bylo chráněno velice silnými opevněními, Hitler se rozhodl Leningrad vyhladovět. Od 8. září 1941 byly všechny pozemní cesty z Leningradu do sovětského vnitrozemí přerušeny, východně od města v oblasti Šlisselburgu dosáhli Němci Ladožského jezera. V sovětských rukou kromě Leningradu zůstal jak Kronštadt, tak předmostí na břehu Finského zálivu kolem Oranienbaumu západně od Leningradu. Finsko se přidalo k tažení proti SSSR („Pokračovací válka“), finské jednotky severně od Leningradu postoupily na předválečnou sovětsko-finskou hranici, na město však nezaútočily.

Obležení Leningradu nebylo nikdy neprodyšné. Sovětům se dařilo přesouvat zásoby po Ladožském jezeře, v létě na lodích, v zimě po ledu („Cesta života“). Podmínky v obleženém městě však byly strašlivé. Panoval naprostý nedostatek potravin, nejnižší potravinové dávky činily na přelomu let 1941 a 1942 125 gramů chleba na den, rozšířily se případy kanibalismu. Problémy byly i s dodávkami pitné vody a elektřiny, hrozily nakažlivé choroby. Neustálou hrozbu představovalo německé ostřelování města.

V předvečer války žily v Leningradu zhruba 3 miliony lidí, k nim přibylo velké množství uprchlíků. Značná část obyvatel byla postupně evakuována, ať už před obklíčením Leningradu nebo v jeho průběhu. Počet civilních obětí však byl obrovský, jen počet registrovaných obětí v samotném městě se pohyboval okolo 650 000, nepočítaje v to neregistrované mrtvé nebo lidi, kteří zemřeli při evakuaci.

Sověti se opakovaně pokoušeli prolomit obklíčení Leningradu. Útok zahájený v lednu 1942 na německé pozice na řece Volchov, tekoucí jihovýchodně od města, skončil po několika měsících naprostým nezdarem, obklíčením a zničením sil generála Vlasova a jeho zajetím.

Aktuálně



Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

02. 07. 2025
Historici Vojenského historického ústavu Praha PaedDr. Jindřich Marek a Mgr. Tomáš Jakl…
V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…