Dne 18. října 1942 bylo slavnostně přejmenováno dřívější i pozdější Masarykovo nábřeží na Nábřeží Reinharda Heydricha (Reinhard Heydrich Ufer). Heydrich dostal svou ulici hned vedle Karla Lažňovského, známého aktivistického novináře, otráveného v roce 1941. U příležitosti přejmenování nábřeží přednesl projev Karl Hermann Frank, tehdejší faktický vládce protektorátu (nezastával ale - jako podřadnější český Němec - úřad říšského protektora, v tomto ohledu dostal přednost starý člen nacistické strany Kurt Daluege). Projev vyšel v češtině tiskem pod bizarním názvem Odkaz Reinharda Heydricha Čechám a Moravě. V podstatě to byl kompilát varování či správněji výhružek českému obyvatelstvu, aby se chovalo podle nacistických direktiv, neboť: „Krvavá vina, kterou vrahové uvalili na celý český národ, je tak nesmírná, že může býti smazána teprve tehdy, až politický odkaz Heydrichův bude naplněn“. Co je ale zajímavější, Frank se ve své řeči zmínil i o světové solidaritě s Čechy: „…ani typicky americká móda překonávání rekordů v překřtívání osad na Lidice, nemohou nám ani na vteřinu překážeti v tom, abychom příště, bude-li to nutné, postupovali proti nepřátelům Říše ještě tvrdšími prostředky.“ To už připomínalo dobu zoufalých projevů nacistických pohlavárů o „fanatickém boji do konečného vítězství“ celému světu navzdory, kdy už Třetí Říši zvonila hrana.
Československý exil tuto řeč považoval evidentně za podstatnou, protože se proti ní několikrát vymezil. O několik měsíců později vyšel tiskem spisek s názvem German Imperialism and Czechoslovakia. Zde je kromě představení K. H. Franka a přepisu jeho proslovu do angličtiny uvedena řeč ministra zahraničních věcí Jana Masaryka z 19. října 1942, která se proti Frankovi ohrazuje, ale zároveň jí podává jako důkaz ďábelských záměrů nacistických okupantů s českým národem. Hned za tímto textem následuje výňatek z projevu Edvarda Beneše z 27. října 1942, konkrétně z té části, která se zabývá právě projevem tehdejšího německého státního tajemníka v protektorátu a je vedena v podobném duchu, jako u Masaryka.
Publikace Odkaz Reinharda Heydricha Čechám a Moravě byla přijata do knihovny nově zřízeného Vojenského historického ústavu v Praze (nástupce Památníku osvobození) v roce 1946.
Citace:
FRANK, Karl Hermann. Odkaz Reinharda Heydricha Čechám a Moravě. [Praha: Orbis], 1942.
Prezentovaná publikace z fondů VHÚ je k dispozici online na Digitální studovně MO zde.