Evidentní hrozba od roku 1933 soustavně sílícího nacistického Německa byla v Československé republice pociťována zejména v příhraničí. Finanční stráž, která plnila především úkoly celní správy, k bezpečnostnímu zajištění pohraničí vlastními silami nestačila, což si vynutilo zformování Stráže obrany státu (SOS). Tento sbor, vytvořený na základě vládního nařízení č. 270/1936 Sb. z 23. října 1936, kombinoval síly vyčleněných příslušníků četnictva, státní policie, finanční stráže a záložníků československé branné moci z řad mužstva a poddůstojníků. Primárním určením sboru byla ochrana neporušitelnosti státních hranic a zabezpečení nedotknutelnosti státního území. Příprava a pozdější vedení SOS připadly Ministerstvu vnitra. Stráž obrany státu existovala v omezené podobě i po mnichovském diktátu a oficiálně zanikla až v období Protektorátu Čechy a Morava nařízením protektorátní vlády č. 3 ze dne 21. prosince 1939.
Pro označení příslušníků SOS byl na jaře 1937 navržen odznak, zavedený o rok později v červnu 1938. Jeho výroby se krátce na to na konci srpna ujala pražská firma Karnet a Kyselý.
Popis:
Kruhový odznak o průměru 56 mm při síle 2 mm je ražený z bronzu. Aversu dominuje malý státní znak Československé republiky, situovaný poněkud excentricky směrem k horní části odznaku. Jeho štít překrývá větší část čepele meče a rukojeti čakanu, položených kosmo a šikmo křížem přes sebe. Mezi rukojetí meče a čakanem jsou při horním okraji odznaku umístěny tři stylizované lipové lístky, z nichž oba postranní zakrývají dolní část prostředního lístku. V kruhu se podél spodních 3/4 obvodu odznaku nachází opis, rozdělený čepelí meče a rukojetí čakanu: STRÁŽ OBRANY STÁTU. Na reversní straně jsou patrné pozůstatky po odlomené horizontálně orientované připínací jehlici.
Exemplář byl do sbírky Vojenského historického ústavu získán nákupem v roce 1984.