Mezi nejrozšířenější padáky nacistických Fallschirm-Truppen patřil osobní výsadkový padák RZ 20 (RZ znamenalo Rückenfallschirm Zwangablösung – zádový padák s nuceným uvolněním). Vyvinut byl pro potřeby německých vojenských výsadkářů z předchozího typu RZ 16, s nímž sdílel téměř shodný kruhový vrchlík z hedvábné tkaniny o celkové ploše 50 m² a systém jeho bezpečného otevření po opuštění letadla.
Systém RZ 20 se skládal z vaku vrchlíku, spojeného hedvábnou výtažnou šňůrou s letounem a uloženého ve vnějším obalu padáku. Obal byl připevněn k nosnému postroji. Po opuštění výsadkového stroje zůstala výtažná šňůra s vakem uchycena k lanu v letadle a uvolněný kruhový vrchlík se rychle rozevřel. Dovolil tak výsadkáři bezpečný seskok do rychlosti 220 km/h i z velice malých výšek. Na rozdíl od starších verzí padáků disponoval postroj RZ 20 rychloupínacími zámky, které po dopadu umožnily parašutistovi se jej pohotově zbavit, aby nebyl vláčen po zemi větrem.
Do sbírky Vojenského historického ústavu Praha se dostal nádherně zachovalý exemplář RZ 20 v téměř kompletním stavu. Je zajímavé, že jeho jednotlivé díly nesly stejné výrobní číslo, které se navíc shodovalo i s dochovaným záznamníkem o zkouškách a balení padáku. Podle stavu sbírkového předmětu a zápisů v záznamníku padák zřejmě nikdy nebyl použit v akci.
Jeho celtovinové khaki díly měly původní výrobní štítky, hedvábný vrchlík byl maskovaný, hedvábné nosné šňůry bílé, a to včetně šňůry výtažné. Veškeré ocelové kování i rychlozámky nesly povrchovou ochranu proti korozi. Hmotnost celé sestavy i s brašnou činila 11,5 kg.
Tento krásně dochovaný exponát v původním stavu získal Vojenský historický ústav Praha v roce 2024 darem od soukromníka.