V polovině dvacátých let minulého století stavěla Vojenská továrna na letadla aerodynamicky tvarované stíhací letouny Š-20, zkonstruované Ing. Aloisem Šmolíkem. Většinu produkce více než sta kusů odebralo naše vojenské letectvo, několik jich pak bylo dodáno do Litvy. Naše Š-20 sloužily poměrně spolehlivě především u LP 2 v Olomouci a zúčastňovaly se pravidelně i různých leteckých závodů a meetingů. V kolekci Leteckého muzea VHÚ se nachází poměrně zdařilá replika tohoto stroje, postavená na základě původních dílů a dokumentace v Leteckých opravnách Trenčín.
Tento stroj má palubní desku prvních sérií, zrekonstruovanou podle dochovaných fotografií. Zcela jinou verzi této desky se nedávno podařilo získat do sbírky VHÚ z Valašského Meziříčí. Jde patrně o výbavu pozdějších Š-20, nebo o úpravu z větší revize stroje. Palubní deska byla vyrobena z duralového plechu tl. 1,8 mm, její šířka pak byla 675 mm a největší výška 290 mm. Okraje desky byly zavinuty, aby nedocházelo k poraněním o jejich hrany. Z čelní strany byla nastříkaná pololesklou černou barvou, z rubové pak rudohnědou základovkou. V jejích otvorech byly umístěny téměř všechny letové a motorové přístroje s ovladači. Výborně se dochovaly ukazatele tlaku paliva a oleje, včetně jejich přepínačů. Vedle nich pak byl umístěn velký ukazatel teploty chladicí kapaliny výrobce Prema-Praha.
Všechny přístroje nesly na čelním lemu přejímací značky vojenské správy. Bohužel se nedochovaly barometrický výškoměr, ukazatel rychloměru, přepínač magnet a panel hasicího přístroje Kubát. Součástí desky byl i originální štítek, na kterém výrobce udával typ letadla, plnění nádrží benzínem i olejem a výdrž letounu s přípustí na plný plyn. Tento velice vzácný exponát, dokladující původní tvar i zbarvení palubních desek té doby, získal VHÚ v roce 2018 koupí od soukromníka.