V září roku 1913 se Táborsko stalo dějištěm velkých manévrů c. a k. armády pod dohledem náčelníka generálního štábu Franze Conrada von Hötzendorf, arcivévody Františka Ferdinanda d´Este a za účasti zahraničních vojenských přidělenců. Hlavní stan se nacházel v Chotovinách u Tábora. Manévry, které trvaly pět dní a skončily 14. září 1913, byly v takovémto rozsahu co do počtu nasazených jednotek a pokrytého území poslední před první světovou válkou, neboť manévry v Bosně v červnu 1914, jejichž návštěva se stala Františku Ferdinandovi d´Este osudnou, byly rozsahově menší. Pro účastníky manévrů byla vydána pamětní medaile v bronzovém provedení pro mužstvo a poddůstojníky a v provedení z bílého kovu pro důstojníky.
Popis:
Pamětní odznak kruhového tvaru o průměru 29 mm ražený z bílého kovu, zavěšený na žluté stuze se dvěma černými pruhy (žlutá-černá-žlutá-černá-žlutá) o šíři 40 mm, složené do trojúhelníku.
Avers:
Dvojportrét císaře Františka Josefa I. a arcivévody Františka Ferdinanda d´Este, opis: FRANC. JOSEPHUS I. FRANC. FERDINANDUS D´ESTE.
Revers:
V horní polovině medaile nápis: ZUR ERINNERUNG A. D. KAISERMANÖVER BEI CHOTOWIN U. TABOR BÖHMEN 1913, v dolní polovině nápis: K UPOMÍNCE NA CÍSAŘSKÉ MANÉVRY U CHOTOVINY A TÁBORA ČECHY 1913.
Exemplář byl do sbírky Vojenského historického ústavu získán koupí v obchodě Klenoty v Praze prostřednictví Národního muzea v roce 1970.