S ohledem na výsledky jednání Varšavského summitu NATO z léta roku 2016 došlo k realizaci na tzv. alianční předsunuté přítomnosti (eFP - Enhanced Forward Presence) ve třech státech v prostoru Pobaltí. Jedním z původních čtyř organizačních celků, technicky označených jako bojová uskupení (Battlegroup), je rovněž české úkolové uskupení dislokované v Litvě (Battlegroup Lithuania).
V souvislosti s působením 1. úkolového uskupení eFP Armády České republiky, jež v Litvě působilo od července 2018 do ledna 2019 pod vedením Německa, došlo ke zřízení Pamětního odznaku 1. úkolového uskupení eFP v Litvě. Autorem původního návrhu, který sloužil posléze jako vzor pro pamětní odznaky dalších úkolových uskupení v Litvě, je výtvarník Vojenského historického ústavu Praha (VHÚ) MgA. Pavel Holý. Návrh pamětního odznaku vznikl v rámci činnosti Komise vojenských tradic a symboliky VHÚ.
Popis:
Dekorace je tvořena medailí kruhového tvaru o průměru 41 mm při síle 3 mm, která je ražená z patinovaného tombaku s povrchovou úpravou v barvě starobronzu. Na spodní straně obruby medaile je raženo číslo odznaku: 029. Stuha o šíři 38 mm je žluto-červeně polcená, na středu protnutá širokým zeleným pásem. Zelený pás je dále protnutý pásem složeným ze tří pruhů v barvách trikolory České republiky. Pruhy jsou rozmístěny v pořadí: žlutá-zelená-bílá-červená-modrá-zelená-červená. K dekoraci jsou přiloženy také dvě stužky v barvách a v šíři původní stuhy.
Avers:
Na středu plochy je umístěna silueta Litvy. V ohraničené borduře se nachází opis: ENHANCED FORWARD PRESENCE BATTLEGROUP LITHUANIA. Okraje opisu jsou ohraničeny lipovou snítkou se třemi listy.
Revers:
Na střed plochy je umístěn heraldicky doprava natočený český lev. V ohraničené borduře se nachází opis. Horní opis: 1. ÚKOLOVÉ USKUPENÍ EFP LITVA. Spodní opis: 2018‒2019.
Exemplář byl do sbírky Vojenského historického ústavu získán darem v roce 2020.