Snímek pořízený 1. července 1928 na sjezdu legionářů v Praze zachycuje veterány z pěšího pluku 23 „Amerických Slovákov“.
Počátek tohoto pluku spadá ke konci první světové války. Dne 3. prosince 1918 byl v Cognacu zformován 23. čs. střelecký pluk jako součást čs. legií ve Francii; svůj prapor obdržel 22. prosince 1918. Do bojů první světové války již pluk nestihl zasáhnout, zúčastnil se však bojů na Slovensku. Pluk byl zformován převážně z amerických Slováků – ze zhruba 10 tisíc čs. legionářů ve Francii jich byla šestina slovenské národnosti. Tomu odpovídal i čestný název „Amerických Slovákov“, které pěší pluk 23 nesl v meziválečném období. Obecněji se v přízvisku pluku odrážel celkový význam amerických Slováků pro protirakouský odboj.
Pěší pluk 23 byl dislokován na Slovensku, jeho nejvýznamnějším velitelem byl na přelomu 20. a 30. let pozdější generál Rudolf Viest. Po druhé světové válce byla tradice pluku oživena v podobě pěšího praporu 23 (horského), později transformovaného opět na pluk. Již 29. března 1949 však svůj původní čestný název „Amerických Slovákov“ ztratil a byl přejmenován na „Pavla Országha Hviezdoslava“, na počest slovenského národního buditele žijícího v letech 1849 až 1921.