PEŠINA Z ČECHORODU, Tomáš Jan. Mars Moravicus

PEŠINA Z ČECHORODU, Tomáš Jan. Mars Moravicus

Dne 19. prosince 1629 se v rodině počáteckého řezníka narodil budoucí barokní historiograf a katolický duchovní Tomáš Jan Pešina, později užívající přídomek z Čechorodu. Proslavil se svými díly o historii Moravy, která se na dlouho stala hlavním pramenem poznání o moravských dějinách, a byl uznáván již svým známějším současníkem Bohuslavem Balbínem.

Studoval na jezuitských školách, nejprve od roku 1643 na gymnáziu v Jindřichově Hradci, poté od roku 1648 na jezuitské akademii v Klementinu v Praze. Stal se mistrem literárního umění a bakalářem teologie. V roce 1653 obdržel kněžské svěcení a v následujících letech působil jako děkan v Kostelci nad Orlicí a v Litomyšli. V roce 1658 byl jmenován biskupským vikářem v Chrudimském kraji a o pět let později kanovníkem kapitul v Litoměřicích a na Vyšehradě. V roce 1666 se stal kanovníkem kapituly svatého Víta, s níž spojil svůj další život i literární působení.

Ve svatovítské katedrále byl postupně kazatelem, scholastikem a 4. května 1670 byl zvolen děkanem metropolitní kapituly. Současně působil i jako revizitační komisař na Kouřimsku, Chrudimsku, Královéhradecku a Boleslavsku, kde navštěvoval jednotlivé farnosti a zjišťoval jejich stav. V roce 1674 se ve svatovítské kapitule neúspěšně ucházel o uprázdněné místo probošta. V letech 1670–1675 za pražského arcibiskupa Matouše Ferdinanda Sobka z Bílenberka zastával úřad oficiála a generálního vikáře.

Dostalo se mu též významného uznání vídeňského dvora, když byl jmenován císařským radou a posléze císařským falckrabětem. Oba úřady byly sice spíše čestného charakteru, ale stále poskytovaly držiteli i určité pravomoci (falckrabě měl například právo legitimovat nemanželské děti). Díky oblibě a podpoře přímluvců u dvora získal také šlechtický titul, a dokonce i vytoužený biskupský úřad, ačkoliv pouze titulární. V roce 1675 byl Leopoldem I. jakožto uherským králem jmenován titulárním biskupem samandrijským – tedy biskupem ve městě Smederevo na východě Srbska.

Již v roce 1663 vydal v Litomyšli první latinský spis o historii Moravy, Prodromus Moravographiae (Moravopis), v němž přinesl základní vlastivědné údaje a stručný přehled dějin této země. Moravskou historií se systematicky zabýval z podnětu svých profesorů a také Bohuslava Balbína, jenž byl Pešinovým blízkým přítelem, a dokonce mu věnoval své dílo Obrana jazyka slovanského, zvláště českého. Téhož roku jako Moravopis byl vydán také Pešinův spis Ucalegon Germaniae, Italiae et Poloniae: Hungaria, flamma belli Turcici ardens popisující turecké výboje v Evropě a varující před tureckým nebezpečím.

Tomáš Pešina kromě studia archivních pramenů také sbíral a pořádal sbírky relikvií. Sestavil dva katalogy svatých ostatků ve svatovítském chrámu doplněných o jejich historii a historii katedrály – v roce 1673 to byl Phosphorus septicornis a o rok později Thesaurus in lucem protractus. Jeho blízký vztah ke svatovítské katedrále dokládá skutečnost, že jí odkázal část svého jmění. Tomáš Pešina se stal obětí morové rány, která zachvátila Prahu v létě roku 1680. Zemřel 3. srpna, poté co odmítl opustit pražskou katedrálu a ukrýt se před epidemií.

Prezentovaná kniha Mars Moravicus je největším dílem Tomáše Pešiny a jeho druhým spisem o historii Moravy. Přináší nejen líčení válečných událostí, ale také politických dějin. Jedná se sice o katolické protireformační pojetí historie, zároveň v něm ale prosvítá Pešinova láska k rodné zemi a její slavné minulosti. Její nepochybný význam pak tkví zvláště v tom, že byla zdrojem poznání o moravských dějinách pro řadu dalších generací historiků.

 

Citace:

PEŠINA Z ČECHORODU, Tomáš Jan, Mars Moravicus Sive Bella Horrida et Cruenta, Seditiones, Tumultus, Praelia, Turbae: & ex iis enatae Crebrae et Funestae Rerum Multationes, Dirae Calamitates, Incendia, Clades, Agrorum Depopulationes, Urbium Vastitates, Aedium Sacrarum et Prophanarum Ruinae, Arcium et Oppidorum Eversiones, Pagorum Cineres, Populorum Excidia, & alia id genus mala, quae Moravia hactenus passa fuit. Typis Joannis Arnolti de Dobroslawina, Pragae 1677.

Dostupné online: https://www.digitalniknihovna.cz/mzk/view/uuid:52688e6d-9dff-11e0-a742-0050569d679d?page=uuid:5277346e-9dff-11e0-a742-0050569d679d

 

Kristýna Jakl Ansorgová

Aktuálně



Systém vojenského školství v posledním dvacetiletí ČSLA

Systém vojenského školství v posledním dvacetiletí ČSLA

26. 07. 2025
Počínaje školním rokem 1972/73 byla v Československé lidové armádě zavedena nová školská soustava.…
Výročí 130 let od narození generála Františka Moravce, zveřejňujeme dosud neznámé snímky z jeho působení v Německu

Výročí 130 let od narození generála Františka Moravce, zveřejňujeme dosud neznámé snímky z jeho působení v Německu

23. 07. 2025
Připomínáme si 130 let od narození brigádního generála Františka Moravce, muže, který…
Branná povinnost v Československu (1918‒1939) jako téma souladu i střetávání zájmů obrany státu a politických hledisek

Branná povinnost v Československu (1918‒1939) jako téma souladu i střetávání zájmů obrany státu a politických hledisek

21. 07. 2025
Na jaře letošního roku uplynulo 105 let od uzákonění branné soustavy Československé…
První ročník Letní školy pro seniory se povedl. Debatovali s našimi historiky a prošli s nimi muzeum

První ročník Letní školy pro seniory se povedl. Debatovali s našimi historiky a prošli s nimi muzeum

16. 07. 2025
Vojenský historický ústav Praha uspořádal na začátku prázdnin Letní školu pro seniory…
Na RMS Mauretania okolo Afriky do Velké Británie

Na RMS Mauretania okolo Afriky do Velké Británie

15. 07. 2025
Dne 5. července 1943 okolo páté hodiny odpolední vyplula z egyptského přístavu Port…