PILECKI, Witold. Raport Witolda

PILECKI, Witold. Raport Witolda

„…Rytmistře Pilecki, se smrtí sis hrával, sestoupils do pekel, z pekel ses vyhrabal. Hej, hej, rytmistře, smrti jsi se nedal, do Auschwitz jsi vstoupil, z Auschwitz jsi se vyrval…“ Tak zní ve volném překladu jedna ze slok balady o Witoldu Pileckém, jenž je považován za jednoho z největších hrdinů polského protinacistického odboje.

Před vypuknutím druhé světové války žil Witold Pilecki poklidným životem, byl dvojnásobným otcem a staral se o rodinný statek. Jakmile však bylo třeba bránit vlast, chopil se zbraně a zapojil se do bojů jako podporučík jezdeckého pluku. Své první bojové zkušenosti získal již v roce 1918 a zvláště během polsko-sovětské války v letech 1919–1920. Po vpádu nacistů roku 1939 se odmítl vzdát nebo bojovat v zahraničních armádách a zapojil se do odbojové činnosti ve Varšavě. Byl spoluzakladatelem jednoho z prvních protinacistických odbojových hnutí, Tajné polské armády (Tajna Armia Polska). Toto hnutí rozhodlo začátkem roku 1940 o nutnosti infiltrace koncentračního tábora Auschwitz na okraji do té doby téměř neznámého městečka Osvětimi.

Zdejší koncentrační tábor byl založen na základě rozkazu Heinricha Himmlera z 27. dubna 1940 jako první na území obsazeného Polska a měl se stát také největším. Zpočátku byl určen zejména pro internaci polské inteligence a odbojářů. První transport Poláků dorazil do tábora v červnu toho roku. Nikdo z polského odboje ani světové veřejnosti netušil, k čemu tábor skutečně slouží a jaké podmínky v něm panují. Proto se měli vybraní členové odbojové organizace nechat zatknout a uvěznit v táboře, kde měli jednak zjistit skutečnou situaci, jednak se pokusit založit zde odbojové hnutí, které by připravilo vzpouru a útěk vězňů.

Witold Pilecki tento úkol přijal a v rámci rozsáhlé zatýkací akce se nechal 19. září 1940 zadržet a pod krycím jménem Tomasz Serafiński převézt do Auschwitz. Od toho okamžiku se stal vězněm číslo 4859. Základním cílem jeho činnosti v Osvětimi bylo udržovat morálku spoluvězňů, doručovat a šířit zprávy zvenčí a obstarávat mimořádné příděly jídla a oblečení.

Během své internace v táboře prošel řadou pracovních skupin, prodělal tyfus a zápal plic a nebyl ušetřen bití a dalších trestů. Podařilo se mu však přežít, najít si pevné místo mezi vězni a založit vězeňskou odbojovou organizaci (Svaz vojenské organizace – Związek Organizacji Wojskowej). Udržet její fungování ovšem v podmínkách, kdy řada spoluvězňů každým dnem umírala a ochota přeživších cokoli podnikat byla závislá na množství jídla a zdravotním stavu, nebylo vůbec snadné. Přesto Witold s pomocí svých spoluvězňů poskytnul během dvou let, od října 1940 do podzimu 1942, polskému odboji neocenitelné informace o táboře. Drobné zprávy posílal ven buď pomocí propuštěných vězňů, pomocí těch, kterým se podařilo uprchnout, částečně také skrze spolupráci s polským obyvatelstvem žijícím v okolí tábora, a dokonce se jemu a jeho spolupracovníkům podařilo sestrojit vysílačku, jíž posílali zprávy z tábora zvláště o počtech nových vězňů, počtech úmrtí a stavu vězňů. Šlo o první svědectví o fungování koncentračního tábora, jeho postupném rozšiřování a přebudování na továrnu na smrt, jehož byl během svého věznění svědkem. Informoval o nacistických zločinech od perzekuce polských odbojářů přes vyvraždění sovětských zajatců až po masové zabíjení Židů v rámci nacistického konečného řešení.

Witold Pilecki doufal, že s pomocí těchto informací přiměje polský odboj nebo spojenecká vojska k útoku na tábor. Marně. Polská Zemská armáda (Armia Krajowa, největší protinacistická odbojová organizace v Polsku) neměla dostatek sil, zatímco spojenci odmítali uvěřit dle nich přehnaným zprávám, nebo upřednostňovali jim bližší zájmy před řešením situace v Polsku.

Po řadě zklamání z nečinnosti a po ztrátě velkého množství spolupracovníků, kteří byli popraveni nebo zemřeli v táboře na nemoci, se Witold nakonec rozhodl uprchnout. Doufal, že díky tomu bude moci osobním svědectvím pohnout někoho k činu, který by osvobodil osvětimské vězně. Útěk spolu s dalšími dvěma vězni naplánoval na noc z 26. na 27. dubna 1943. Vyžadoval složité přípravy zahrnující zvláště přeložení na noční práci v pekárně situované mimo tábor. Zde, spolu s dvěma dalšími spoluvězni, přemohli strážce, přerušili telefonní linku a uprchli do oblasti nedalekého krakovského distriktu Generálního gouvernementu. Ani osobně však Witold nedokázal k útoku na tábor nikoho přesvědčit. Sepsal řadu podrobných zpráv se svým svědectvím, ale osud vězňů nedokázal zvrátit. Výsledek každého jednání zněl stejně – je potřeba porazit nacistické Německo a osvobodit Evropu/Polsko, jen tak je možné osvobodit i Osvětim. A mezitím do Auschwitz-Birkenau stále putovaly transporty s desetitisíci Židů z celé Evropy.

Po tomto nezdaru se Witold Pilecki zapojil alespoň do odbojové činnosti ve Varšavě. Účastnil se varšavského povstání, během něhož byl zajat a do konce války držen v zajateckých táborech ve Slezsku a Bavorsku. Po skončení války se zapojil také do protikomunistického odboje. Byl agentem polské exilové vlády, shromažďujícím informace o sovětských zločinech na Polácích. I přes varování, že je jeho činnost prozrazena, a výzvu, aby z Polska odešel, odmítl. 8. května 1947 byl zatčen a po dlouhých měsících výslechů a mučení v květnu 1948 ve vykonstruovaném procesu odsouzen k trestu smrti a popraven.

Námi vybraná kniha je první kritickou edicí zprávy Witolda Pileckého o jeho životě v koncentračním táboře Auschwitz. Sepsal ji po skončení 2. světové války a jeho osvobození ze zajateckého tábora, kdy pobýval spolu s dalšími vojáky v Itálii a čekal na instrukce k návratu do Polska. Jednalo se o jeho poslední pokus zaznamenat, co se dělo během jeho věznění v Auschwitz, tentokrát ovšem i s jeho emocemi a osobními poznámkami. Byla dokončena v říjnu 1945 a po dlouhá desetiletí uložena v Londýně. S ohledem na množství zkratek a kódů, které v textu využil, bylo problematické identifikovat zašifrovaná jména. Teprve po roce 1989 se otevřely veřejnosti polské archivy a na světlo se dostaly i další materiály sepsané Witoldem Pileckým – jeho starší zprávy i paměti psané na sklonku jeho života, a zvláště klíč, díky němuž se podařilo rozšifrovat většinu údajů. A tak se mohl tento autentický dokument o životě v největším koncentračním a vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau dočkat svého vydání.

Prezentovaná kniha je také dostupná volně online zde.

Citace:

PILECKI, Witold, Raport Witolda. Ząbki : Wydawnictwo Apostolicum ; Londyn : Studium Polski Podziemnej, 2017. 251 stran

Aktuálně



V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…