Pilotní cvičná kabina PCK-53 po renovaci

Pilotní cvičná kabina PCK-53 po renovaci

Pro zdokonalovací výcvik vojenských pilotů sloužily u nás od poloviny padesátých let minulého století speciální cvičné kabiny, které umožňovaly levný nácvik létání podle přístrojů, řešení radionavigačních úkolů a výcvik ve střelbě na pohyblivé cíle. Trenažéry PCK-53 vyvinuli pracovníci Leteckých opraven Olomouc na bázi osvědčených amerických Link-Trainerů s pneumatickým pohonem. V Olomouci pak byly „Pecky“, jak se jim tehdy říkalo, i sériově vyráběny.

Trenažér se sestával z pilotního modulu umístěného na pneumatické základně, kontrolního pultu instruktora se záznamovým zařízením a elektrické vývěvy, která pohybovala stavěcími měchy kabiny. Alternativně bylo možné trenažér vybavit i záznamovým zařízením letu po okolí letiště a cvičným cílem pro vzdušnou střelbu. Vlastní vybavení kokpitu se přizpůsobovalo různým typům letadel používaných v našem letectvu. Existovaly tak kabiny pro nácvik létání s letouny C-105, C-106, S-199, a dokonce i Il-14.

O renovaci trenažéru jsme také psali v článku poutajícím pozornost veřejnosti na otevření Leteckého muzea Kbely pro návštěvnickou sezonu v roce 2024. Přečíst si ho můžete na tomto odkazu.

V Leteckém muzeu VHÚ se dochovala PCK-53, jejíž přístrojové vybavení i ovladače odpovídaly jednomotorovému pístovému letounu, vybavenému zatahovacím podvozkem, klapkami, radiokompasem a kanonem. Patrně nejblíže měla ke stíhací Avii S-199. Původně byla z celého kompletu vystavena pouze samotná kabina, vyrobená ze dřeva, potaženého plátnem a umístěná na podstavci, který nesl elektrické, pneumatické a mechanické prvky naklánění a natáčení modulu.

Na počátku roku 2024 byl v restaurátorských dílnách Leteckého muzea VHÚ celý simulátor podroben důsledné renovaci. Kromě opravy a seřízení modulu byl zrenovován i stůl letového instruktora a obnoven modul vzdušné střelby s původním akrylátovým modelem cíle spolu se záznamovou elektronkou. Vše bylo tedy uvedeno do dobového stavu a poté byl tento poměrně vzácný simulátor vystaven v expozičním hangáru číslo 43, věnovaném především výcviku našich vojenských letců.

Tento velice zajímavý exponát o rozměrech 2 220 x 2 230 x 1 240 mm a hmotnosti 300 kg získal Vojenský historický ústav Praha převodem od vojenského útvaru na počátku sedmdesátých let minulého století.

Aktuálně



Doplněni další hrdinové do rubriky KALENDÁŘ HRDINŮ – VHÚ PRAHA A LIDOVÉ NOVINY

Doplněni další hrdinové do rubriky KALENDÁŘ HRDINŮ – VHÚ PRAHA A LIDOVÉ NOVINY

23. 08. 2024
Stejně jako v létě loňského roku jsou do rubriky „KALENDÁŘ HRDINŮ –…
Invaze 21. srpna 1968 přivedla do Československa skoro půlmiliónovou armádu

Invaze 21. srpna 1968 přivedla do Československa skoro půlmiliónovou armádu

21. 08. 2024
Letošní výročí Sověty vedené invaze do Československa 21. srpna 1968 znovu připomíná,…
Nejmladší oběť demonstrací 21. srpna 1969

Nejmladší oběť demonstrací 21. srpna 1969

20. 08. 2024
V Praze ve dnech 20. a 21. srpna 1969 byli při demonstracích připomínajících…
V Leteckém muzeu Kbely čistí největší exponát

V Leteckém muzeu Kbely čistí největší exponát

16. 08. 2024
Práce v muzeích Vojenského historického ústavu Praha se nezastavují ani v nejparnějších dnech. Nyní…
SVAZARM/ZVÄZARM v prvých rokoch svojej existencie

SVAZARM/ZVÄZARM v prvých rokoch svojej existencie

14. 08. 2024
V polčase 20. storočia sa nezdalo, že 2. svetová vojna bude svetovou vojnou…