Pistole ČZ model 22

Pistole ČZ model 22

Do pozice monopolního výrobce a dodavatele krátkých palných zbraní pro armádu se Česká zbrojovka vypracovala především tím, že dokázala zavést a v praxi prosadit přísně racionální výrobu na základě propracovaného tolerančního systému, jenž umožňoval vyrábět samonabíjecí pistole se 100% zaměnitelnými díly a s minimálním podílem ruční práce. To vše v době, kdy renomované evropské zbrojovky vyráběly zbraně šablonářským způsobem, kde ruční dopracování součástí představovalo běžnou praxi.

Prvním výrobkem Jihočeské zbrojovky v Plzni, založené stavitelem Karlem Bublou v roce 1920, se staly kapesní pistole s obchodním názvem Fox v ráži 6,35 mm Browning konstruktéra Aloise Tomišky (1868–1946). Její zcela atypická konstrukce se odlišovala od mnoha běžných pistolí v této ráži tím, že tělo pistole sestávalo z ocelového tvarovaného pláště tvořícího vedení závěru. To bylo zpevněno dvěma vložkami představujícími přední a zadní část rukojeti, zatímco třetí vložka kryla prostor pod hlavní, nesla odpružený záchyt sklopné spouště a měla vyfrézováno lůžko pro klín fixující hlaveň v těle pistole. Bicí mechanismus tvořil přímoběžný úderník, jehož zápalník plnil při doběhu závěru do zadní polohy funkci vyhazovače.

Závěr vyčníval z těla pistole pouze zadní částí opatřenou na bocích hmatníkovými drážkami usnadňujícími jeho uchopení. Hlaveň s navlečenou vratnou pružinou byla uložena v dutině závěru a s tělem ji spojoval pružný klín zasunutý z levé strany. K uvolnění klínu sloužil přední výstupek dna zásobníku, jímž bylo nutné zatlačit spodní pružné rameno mírně vzhůru a poté klín vysunout z těla pistole.

Od léta roku 1920 byl budován nový tovární objekt ve Strakonicích. Jelikož zbrojovka neměla dostatek kvalifikovaných pracovníků, obeznámených se sériovou výrobou zbraní, zaměstnala v březnu 1921 Johanna Gugenbergera z belgické zbrojovky Fabrique Nationale v Liége, aby tento stav zlepšil. Období výroby pistolí Fox trvalo přibližně jeden rok a nakonec vzniklo maximálně okolo 1 500 kusů; o sériové výrobě v pravém slova smyslu se však mluvit nedalo.

Jelikož ani po roce nedoznaly přípravy pod Gugenbergerovým vedením znatelného pokroku, rozvázala s ním zbrojovka k 15. březnu 1922 pracovní poměr a na jeho místo přijala ing. Anatolije (Anatola) Petroviče Zaljubovského (1859–1936), odborníka s velkými zkušenostmi se zaváděním zbrojní výroby v carském Rusku.

Zaljubovský dospěl k závěru, že za daného stavu věcí by bylo zcela neekonomické pokračovat v produkci, takže práce na pistolích se zastavily. Do poloviny dubna 1922 vypracoval přehled nezbytně nutných změn, na jehož základě zahájila konstrukční kancelář zbrojovky práce na výkresech jednotlivých součástí.

Zásadní změnu v konstrukci přineslo rozhodnutí odstranit sklopnou spoušť a nahradit ji běžným typem spouště, chráněné lučíkem. Veškerá výkresová dokumentace byla dohotovena k 18. srpnu 1922 a předpokládalo se, že sériová výroba se rozběhne v listopadu s průměrnou denní produkcí 80 pistolí v jedné směně. V polovině listopadu 1922 se ve stadiu rozpracování nacházelo 500 kusů a továrna provedla zkoušky tolerancí na prvních 25 pistolích s uspokojivým výsledkem.

Do počátku března 1923 továrna zhotovila celkem 400 pistolí a do konce srpna se jí podařilo zkompletovat 871 kusů. Do konce roku 1923 bylo vyrobeno 1 130 pistolí model 22 při průměrné montáži pohybující se okolo 34 kusů týdně. V následujícím roce 1924 se počty zvýšily a na jeho konci dosáhly hodnoty 4 920 pistolí, přičemž na skladě měla továrna 5 231 kusů. V prvním pololetí roku 1925 již měla produkce pouze nárazový charakter a továrna vykázala výrobu pouhých 633 kusů. Celkový počet pistolí sice nekoresponduje s dochovanými týdenními výkazy výroby, ale reálně se jednalo o 9 099 kusů.

Některá provedení pistolí model 22 neměla střenky vyrobené z plastu, nýbrž z ořechového dřeva s osazeným mosazným emblémem na levé straně v podobě písmen ČZ, jejž dodávala pražská firma Franta Anýž & Co.

Exemplář s číslem 6977 získalo muzeum v roce 2010 převodem z Policejního prezídia Praha.

 

TECHNICKÉ ÚDAJE:

  • Ráž: 6,35 mm Browning
  • Celková délka: 123 mm
  • Výška: 77 mm
  • Šířka: 22,4 mm
  • Délka záměrné: – (pouze drážka na závěru)
  • Délka hlavně: 63 mm
  • Počet drážek v hlavni: 6
  • Kapacita zásobníku: 6 nábojů
  • Hmotnost pistole s prázdným zásobníkem: 400 g

Aktuálně



Další komentovaná filmová přednáška se zaměřila na československé vojáky na východní frontě

Další komentovaná filmová přednáška se zaměřila na československé vojáky na východní frontě

03. 04. 2025
27. března proběhla v kinosále Armádního muzea Žižkov další projekce z cyklu „Komentované filmy…
Jak Čechoslováci zachránili Podlapaču

Jak Čechoslováci zachránili Podlapaču

02. 04. 2025
Obyvatele chorvatské vesnice Podlapača během války v bývalé Jugoslávii chránili čeští a slovenští…
Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

31. 03. 2025
Už šestý díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází pravidelně jednou za čtrnáct dní na…
V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

28. 03. 2025
Vojenský historický ústav Praha spolupracuje řadu let s Vyšší odbornou školou grafickou…
Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

27. 03. 2025
Historie a vojenství číslo 1/2025 pojednává o zajímavých a méně známých kapitolách…