Jezdecké pistole s kolečkovým zámkem, jejichž dřevěná rukojeť je zakončena mohutnou kulovitou hlavicí, jsou nazývány „puffer“. Ve střední Evropě se vyráběly v období let 1580–1600. Kulovitá hlavice sloužila k lepšímu uchopení pistole a k vytažení ze sedlového pouzdra rukou v železné rukavici. Po výstřelu pak pistole držená za ústí hlavně mohla sloužit jako bicí zbraň a velká hlavice zvyšovala sílu úderu. Od toho patrně pochází i její název – slovo puff v němčině znamená rána.
Puffery byly vyráběny zejména v bavorských puškařských centrech Augsburgu a Norimberku. Městská značka augsburských puškařů – piniová šiška – a norimberské značky – konvice nebo štítek s půlenou orlicí – byly v Evropě pokládány po celé 16. a 17. století za záruku vynikající kvality. Značky se nacházely na hlavních a zámkových deskách.
Puffery bývaly zdobeny spíše jen střídmě, ale nalezneme mezi nimi i exempláře s bohatým dekorem. Pažbení z černě mořeného třešňového dřeva je u vyobrazené pistole obloženo a vyloženo bílou kostí s rostlinnými i geometrickými ornamenty a lidskými obličeji, na levé straně jsou dvě bájná zvířata (obludy). Na hlavni jsou značky říšského jablka a piniové šišky (dohlédací značka města Augsburg).