Počátkem 18. století získal puškař La Chaumette ve Francii patent na zadovku s vertikálním šroubovým závěrem, jenž se otáčením lučíku spustil dolů, a zbraň pak bylo možné nabít otvorem na horní ploše hlavně. Podobné systémy existovaly i dříve, ale až La Chaumettova konstrukce se v 18. století ve větším měřítku rozšířila ve Francii a v Anglii.
Za zjednodušenou variantu tohoto systému bývají pokládány zbraně karlovarských puškařů Knodta a Petera, u nichž závěr netvoří šroub spouštěný dolů, ale klín, jenž se pomocí lučíku pouze pootočí a umožní nabití zbraně shora zezadu. Zpětným pootočením lučíku masivní část klínu opět uzavře nábojovou komoru.
Konstrukce je označována jako systém Knodt, podle karlovarského puškaře Johanna Adama Knodta (1690‒1751), ale zbraně této konstrukce od karlovarského Johanna Christopha Petera (jeho data nejsou známa) jsou nepochybně starší, takže by bylo přesnější označení systém Peter nebo Peter-Knodt.
Hlaveň válcová, v zadní části oktagonální, s hladkým vývrtem. V zadní části kruhový otvor s otočným klínem, ovládaným pomocí lučíku. Francouzský křesadlový zámek, zámková deska značena "J·C·PETER·A·CARLESPAD". Celopažbená, pažba z ořechového dřeva zdobena jednoduchou řezbou. Kování železné.
Délka 565 mm, délka hlavně 374 mm, ráže 16 mm.
Pistole byla do sbírky VHÚ získána v roce 1977 převodem z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.